Abu Dhabi Bankası, “Şeriat Uyumlu Tahvillerin“ İlk Blok Zincir (Blockchain) Tabanlı İşlemini Raporladı

Abu-Dhabi-Blockchain-Abu-Dhabi-Bankasi-

Reuters’in 26 Kasım tarihli haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dhabi merkezli Al Hilal Bank, “dünyanın ilk sukuk (faizsiz bono) işlemini” blok zincir (blockchain) teknolojisiyle tamamladığını duyurdu.

“Şeriat” bağları olarak da bilinen yasal bir araç olan Sukuk, yatırımcıların İslam hukukuna zarar vermeden getiri elde etmelerini sağlıyor.

Reuters, Abu Dhabi’nin Al Hilal Bank’ın dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) “ikincil piyasada 500 milyon dolarlık beş yıllık sukukun küçük bir bölümünü satmak” için kullandığını belirtti:

“Al Hilal Bank, sukuk pazarını blok zincirini kucaklayarak ve altyapısına entegre ederek dönüştürebilmek için yenilikçi sayısal İslami sukukun önünü açıyor” dedi.

Banka sözcüsü, anlaşma özel bir yatırımcıya Al Hilal tarafından satılan 1 milyon dolar değerindeydi. Reuters, Dubai’de ofisleri bulunan İsviçre merkezli fintech şirketi Jibrel Network‘ün bu işlemde yer aldığını da ekliyor.

Bu ayın başlarında, X8 AG adlı bir İsviçre kuruluşu, şirketin Ethereum tabanlı Stablecoin koruyucusu için Şeriat İnceleme Bürosu’ndan (SRB) İslami mali sertifika almıştı.

Bu yaz, Şeriye İnceleme Bürosu, dağıtımı yapılan ödemeler için açık kaynak kodlu bir platform olan Stellar‘a, teknolojilerini İslami finans kurumlarına yerleştirmek için rehberlik etti. Stellar, şeriatlara uygunluk sertifikasyonu için ilk dağıtılmış defter protokolü olduğunu iddia etti.

Daha önce, bu bahar, bir Endonezya fintech girişimi, Bitcoin (BTC) şeriat yasaları altında “genellikle izin verilebilir” olduğu sonucuna vardığında, “Bitcoin Helal veya Haram: Bir Şeriat Analizi” başlıklı bir rapor yayınladı.

Bir Cevap Yazın