Ukrayna’dan Kripto Para Borsalarına Resmi Çağrı: Bloklayın!

Enes Cebe
ukrayna'dan kripto para borsalarına resmi çağrı: bloklayın!
Bitlo

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla ekonomik yaptırım hamleleri gündeme gelirken, kripto para birimleri de bu bağlamda en çok konuşulan konulardan biri oldu. 

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Fedorov dün Rusya ve Belarus merkezli hesapların askıya alınmasını talep etti. 

Borsalara Resmi Mektup

Bugün bakanlığın bu bağlamda büyük kripto para borsalarına resmi çağrı mektupları gönderdiği ortaya çıktı. Coindesk’in haberine göre hükümet,  Coinbase, Binance, Huobi, KuCoin, Bybit, Gate.io ve Whitebit borsalarına bir mektup gönderdi. Ukrayna merkezli Kuna borsası dün bu talebi kabul ettiğini duyurdu.

“Eğer savaşan ülkelerin halklarına böyle bir yaptırım uygulayacak olsaydık, önce ABD’den başlamamız gerekirdi”

Hatırlanacağı üzere Kraken borsasının CEO’su Jesse Powell, böyle bir adım atmalarının imkansız olduğunu belirterek, halkın masumiyetine sözü getirdi. Powell, “Eğer savaşan ülkelerin halklarına böyle bir yaptırım uygulayacak olsaydık, önce ABD’den başlamamız gerekirdi” dedi.

Binance’den Olumsuz Yanıt

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük borsası Binance, dün yaptığı açıklamada tek taraflı olarak böyle bir karar almalarının mümkün olmadığını ifade etti. Borsa sözcüsü ayrıca CoinDesk’e, Rus kullanıcılarını platformdan yasaklama planı olmadıklarını söyledi:

Masum kullanıcılar üzerindeki baskıyı en aza indirirken, yaptırıma tabii kişilere karşı önlem aldığımızdan emin olmak için adımlar atıyoruz. Uluslararası toplum bu yaptırımları daha da genişletirse, agresif bir şekilde uygulayacağız.

ABD’li dev borsa Coinbase ise, Rus adreslerini kapsayacak şekilde genel bir yasak getirilmesinin mümkün olmadığını ancak yaptırım uygulanan kişi veya kurumların hesaplarının bloke veya dondurulabileceğini belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı da dün harekete geçerek ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için fiziki veya dijital para kullanımıyla yapılabilecek yanıltıcı işlemlerin takibinde olduklarını belirtti. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
abd hazinesinden rusya’ya tepki!

ABD Hazinesinden Rusya’ya Tepki!

Sonraki Haber
maaşınızı kripto parayla almak i̇ster miydiniz? rakamlar kriptoya eğilimin arttığını gösteriyor

Maaşınızı Kripto Parayla Almak İster miydiniz? Rakamlar Kriptoya Eğilimin Arttığını Gösteriyor

İlgili Haberler