ECB Başkanı, Rusya’nın Yaptırımlardan Kaçmasına Tepki Olarak Kripto Düzenlemesi Çağrısında Bulundu

Ebrar Gündoğdu
ecb başkanı, rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına tepki olarak kripto düzenlemesi çağrısında bulundu ecb baskani lagarde
Bitlo

Christine Lagarde, “Kripto varlıklarının gerçekten yakalanabileceği bir düzenleyici çerçeveye sahip olmamız için MiCA’nın mümkün olduğunca çabuk geçmesi çok kritik önem taşıyor” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, milletvekillerini kripto konusunda düzenleyici bir çerçeveyi onaylamaya çağırdı ve Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmasını potansiyel olarak önlemeyi ima etti.

Cuma günü ekonomi ve maliye bakanlarının gayrı resmi toplantısında gazetecilere konuşan Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın ülkenin Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Avrupalı ​​milletvekilleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları kararlı ve titiz bir şekilde uygulayacağını söyledi. ECB başkanı, Rusya’nın bu önlemlerden bazılarından kaçınmak için potansiyel olarak kripto kullanmasına ilişkin bir soruya yanıt olarak, dijital varlıklar üzerinde düzenleyici bir çerçeve için mevcut bir teklif üzerinde harekete geçme çağrısında bulundu.

Lagarde şunları söyledi:

”Ne zaman bir yasak, boykot ya da yasaklama mekanizması varsa, yasağı ya da yasağı atlatmaya çalışacak her zaman cezai yollar vardır.

“Kripto varlıklarının gerçekten yakalanabileceği bir düzenleyici çerçeveye sahip olmamız için MiCA’nın mümkün olduğunca çabuk geçmesi çok kritik önem taşıyor.”

MiCA veya Kripto Varlık Piyasaları, kripto varlık piyasası için yeniliği destekleyen ve kripto varlıklarının potansiyelini finansal istikrarı koruyacak ve yatırımcıları koruyacak şekilde çeken düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı önerdi. İlk olarak Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu’na sunulan ve Kasım 2021’de Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen teklifin Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu tarafından oylanması planlanıyordu.

Ancak raportör Stefan Berge Cuma günü yaptığı açıklamada, iş kanıtı kripto madenciliği yasağı olarak yanlış yorumlanacağı endişeleriyle oylamayı ertelediğini duyurdu. Yayın sırasında, AB yetkililerinin çerçeve üzerinde oy kullanması için belirlenmiş bir tarih söylenmedi.

Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ülkenin Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya yıkıcı maliyetler getirmeyi amaçlayan bir dizi yaptırım açıkladı. Başkan, ABD ve müttefiklerinin, Rusya merkezli beş büyük bankanın yanı sıra Rus devleti pahasına zenginleşen birkaç seçkin vatandaşa yaptırım uygulayacağını duyurdu. Ekonomik önlemler, Rusya’nın SWIFT ödeme sisteminden veya kripto transferlerinden çıkarılmasını içermiyor.

Ukrayna’daki durum hala devam ediyor, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Perşembe günü özel askeri operasyon ilan etmesinden bu yana Rusya’nın başkent Kiev yakınlarındaki bir askeri havaalanı da dahil olmak üzere ülke genelindeki yerleri bombaladığına dair haberler var. Kripto topluluğu üyeleri, kriz ilerledikçe Ukrayna askeri ve yerel kuruluşlarına bağış teklifinde bulundular.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rakuten, kendi nft pazarını açtığını duyurdu!

Rakuten, Kendi NFT Pazarını Açtığını Duyurdu!

Sonraki Haber
popüler analist, i̇ddialı bitcoin tahminini paylaştı: nisan ayı çok kritik!

Rusya’da Bitcoin’e Kaçış Sürüyor: Ruble Paritelerinde 9 Aylık Rekor!

İlgili Haberler