Türkiye, Ulusal Blok Zinciri (Blockchain) Altyapısı Planlarını Açıkladı

Tuurkiye-Ulusal-Blok-Zinciri-Blockchain-Altyapisi-Planlarini-Acikladi-bitcoin-btc-kripto-para-cryptocurrency-dlt

Türk hükümeti, kamu yönetimi alanında dağıtılmış muhasebe teknolojisini (DLT) kullanmak için ulusal bir blok zinciri (blockchain) altyapısı kurma planlarını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 18 Eylül’deki Ankara’daki Strateji 2023’teki sunumunda vizyonunu belirledi.

Strateji 2023, blok zincir (blockchain) ve DLT’yi gelecek yıl için öncelikler olarak vurguluyor. Belge, blok zinciri (blockchain) en hızlı büyüyen teknoloji trendlerinden biri olarak işaretleyen ve dünya genelinde erken aşama başlangıç fonlamasında % 101,5 artışla işaretleyen bir Startup Genome anketine atıfta bulunuyor.

Blok zincir (blockchain) için yasal sanal alan geliyor

Strateji 2023 belgesi, Türkiye’de blok zincir (blockchain) için yeni bir açık kaynaklı platform kurulacağını söyledi. Bu girişim, potansiyel kamu sektörü uygulamalarını belirlemek için arsa tescili, akademik sertifikalar ve gümrük gibi farklı kullanım durumlarını analiz edecektir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, blok zinciri (blockchain) uygulamaları için bir düzenleme kumu oluşturmak için Türk düzenleyicilerle birlikte çalışmayı planlıyor.

Türk hükümeti “Bitcoin” kelimesini kullanıyor

Strateji 2023, Türkiye’deBitcoin” (BTC) kelimesini referans olarak alan ilk bakanlık belgesidir. Türkiye, Temmuz ayında merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimini tanımlayan, ancak Bitcoin’den (BTC) veya başka bir kripto para biriminden (cryptocurrency) bahsetmeyen ekonomik bir yol haritası yayınladı. Strateji 2023 ayrıca blok zincir (blockchain) teknolojisinin bu tanımını sağlar:

Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri (cryptocurrency) arasında popüler olan blok zincir (blockchain), merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlem yapan taraflar arasında güven sağlamak için dağıtılmış bir iletişim altyapısı sunuyor. Herhangi bir aracıyı ortadan kaldırdığı için blok zincir (blockchain) teknolojisi geleceği şekillendirecek yeni iş modelleri yaratıyor.”

Türk kurumları blok zincir (blockchain) teknolojisini çeşitli alanlarda benimsemişlerdir. Ağustos ayında İstanbul Blok Zincir (Blockchain) ve İnovasyon Merkezi (BlockchainIST Center) Bahçeşehir Üniversitesi‘nde açıldı. Merkezin yöneticisi Bora Erdamar, Blockchainist’in blok zincir (blockchain) teknolojilerinde bilimsel çalışmalar ve yayınların yapıldığı Türkiye’deki en önemli araştırma ve geliştirme ve yenilik merkezi” olacağını söyledi.

Bu ayın başlarında, Türkiye İstanbul Takas, Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) fiziksel altın ticareti için blok zinciri (blockchain) tabanlı bir platform açıkladı. Takasbank’ın yeni projesi, kullanıcıların Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında depolanan fiziki altını aktarmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın