Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Düzenlemesine mi Sebep Olacak? Fed Başkanı Uyardı!

Enes Cebe
rusya-ukrayna savaşı kripto düzenlemesine mi sebep olacak? fed başkanı uyardı!
Bitlo

Fed Başkanı Jerome Powell dün Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde ekonominin durumu ve gelecekteki para politikası hakkında konuştu.

Powell, Rusya’ya uygulanan çeşitli yaptırımlara değinerek, savaşın, aylardır savunduğu kripto düzenlemesi ihtiyacına sebep olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere Batılı ülkeler, bir ekonomik savaş başlatarak Rusya ekonomisine zarar vermek için büyük önlemler aldı. Bunlardan bazıları, SWIFT’den Rus bankalarının büyük bir kısmının çıkarılması ve ABD’nin Rusya’ya karşı koyduğu ihracat engellerini kapsıyor. 

Kripto Düzenlemesi İhtiyacı

Çarşamba günkü toplantıda Powell’a, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerini kullanıp kullanamayacağı da soruldu.

Powell, konuyla ilgili şu cevabı verdi:

Ukrayna-Rusya çatışması, kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital finans konusunda bir düzenleme ihtiyacının altını çizdi. Pek çok parçası olan ve sürekli gelişen bir endüstriye sahibiz ve orada olması gereken türden bir düzenleyici çerçeve mevcut değil.

Bazı Endişeler Var

Bitcoin gibi kripto para birimleri, sınır ötesi işlemlere izin verdiğinden, hükümetlerin ticaret kısıtlamalarından etkilenmesi zordur. Başta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de dahil olmak üzere batılı kurumlar, bu süreçte Rusların kriptodan yararlanabileceği konusunda endişelerini dile getirdiler.

Powell ayrıca kriptonun teröristler tarafından da sömürülebileceğinden de bahsetti ve düzenlemeye duyulan ihtiyacı belirtti. Kendisi,  Çin gibi kripto para biriminin yasaklanmasını istemesede, dijital varlıkların, özellikle de stabil coinlerin sunduğu kara para aklama risklerini uzun süredir kabul ediyor. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇ngiltere düzenleyicisi floki inu reklamlarını yasakladı! ingiltere 1132x670 1

İngiltere Düzenleyicisi Floki Inu Reklamlarını Yasakladı!

Sonraki Haber
az bilinen ve uygun fiyatlı 3 metaverse kriptosu!

Az Bilinen ve Uygun Fiyatlı 3 Metaverse Kriptosu!

İlgili Haberler