Rusya’nın Dev Bankaları Yaptırımların Kurbanı Oldu, Hisselerde Sert Çöküş!

Enes Cebe
rusya’nın dev bankaları yaptırımların kurbanı oldu, hisselerde sert çöküş!
Bitlo

Rusya’nın küresel finans sisteminden (SWIFT) dışlanmasına yönelik alınan yaptırım kararları yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. 

Rus rublesi dolar ve euro karşısında çok büyük bir değer kaybı yaşadı. Öte yandan Pazartesi günü itibariyle Londra borsasında işlem gören en büyük iki Rus bankasının hisselerinde yaşanan büyük çöküş de gözden kaçmadı. 

Financial Times’ın Moskova büro şefi Max Seddon, Twitter’da üzerinden paylaştığı görselle Rusya’nın en önemli bankaları olarak kabul edilen Sberbank ve Tinkoff’un hisselerindeki büyük düşüşü gösterdi. 

Hisselerde Büyük Çöküş

Sberbank hisseleri Ekim ve Kasım aylarında 20 dolar civarında seyrederken, Londra borsasının açılışıyla birlikte 1 dolara kadar indi ancak ardından 4 doların üzerine çıktı. Bankanın hisse amortisman oranı ise son işlemden bu yana yüzde 75 oldu. Tinkoff hisseleri de yüzde 80 değer kaybetti ve 20 dolara kadar indi. Tinkoff hisseleri daha sonra 35 dolara kadar yükselse de bir zamanlar (2021 Ekim, Kasım) 100 dolar civarında işlem görüyordu.

Bu sabah normal saatinde açılmayan Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın açılmasıyla beraber hisselerin nasıl hareket edeceği merak konusu. 1 ABD doları şu anda 104,9 rubleyken, 1 euro ise 114 ruble civarında işlem görüyor.

SWIFT Etkisi

Hatırlanacağı üzere dün Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Kanada ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada, bazı Rus bankalarının bankalararası mesajlaşmadan (SWIFT) kaldırılacağı duyurulmuştu. 

Sberbank sistemin neredeyse yüzde 35’ine sahip olan bir devlet bankasıdır. Daha iyi bir açıklama olması gereğiyle söz konusu bankanın Türkiyedeki karşılığı Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın toplamına denk geliyor.

Rus şirketlerine karşı kısıtlamalar devam ederken Alman otomotiv devi Daimler, Rus kamyon ve otobüs üreticisi Kamaz ile tüm bağlarını keseceğini açıkladı.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitconnect kurucusu dolandırıcılık i̇ddiasıyla suçlandı btc 4

BitConnect Kurucusu Dolandırıcılık İddiasıyla Suçlandı

Sonraki Haber
d

Bu Altcoin Destek Seviyesinden Güç Topluyor! Hedef Seviyeler Ne?

İlgili Haberler