Rusya Parlamentosu Dijital Varlıkların Düzenlenmesini Benimsedi

russia-bitcoin-cryptocurrency-Rusya-Parlamentosu-Dijital-Varliklarin-Duzenlenmesini-Benimsedi-kripto-para-madencilik-mining

Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması, ülkedeki kripto paralarını düzenlemeyi amaçlayan uzun zamandır beklenen bir tasarının ikinci okumasını erteledi. Konut sözcüsü Sergey Neverov, milletvekillerinin önümüzdeki yıl yapılan bahar meclis oturumunda “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” yasa tasarısını gözden geçireceğini duyurdu.

İkinci Okuma için Bahar Belirlendi

Tasarı, bu yılın Mayıs ayında ilk okumada, kripto sektörünü düzenlemeyi amaçlayan diğer iki yasa ile birlikte kabul edildi – Rus Medeni Kanununda “dijital haklar” tanımını değiştiren bir taslak ve bir diğeri ile de kitle fonlaması için kurallar getirildi. Yasama paketinin ikinci okumasının başlangıçta sonbahar oturumu sırasında gerçekleşmesi planlandı.

Geçtiğimiz aylarda, Rus milletvekilleri metinleri “senkronize etmek” için bir takım değişiklikler yaptılar. Süreçte, ülkenin kripto topluluğundan gelen eleştirileri tetikleyen “kripto para birimi”, “jeton”, “madencilik” ve “akıllı sözleşme” gibi kilit terimler bırakıldı. Pek çok kripto şirketinin başka yerlerde daha iyi bir iş ortamı arayışına girebileceğine dikkati çeken endüstri örgütleri, kripto para birimlerini “özel statü” verebilecek alternatif bir yasa tasarısı önerdiler.

Duma’nın sonbahar döneminde, “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” gözden geçirilmiş yasa kamuya açık tartışmalar için yayınlandı. Bazı Rus yetkililer, bu yılın sonunda benimsenecek beklentilerini paylaştılar.

Rusya medyasının bu haftaki brifingine, aynı zamanda Birleşik Rusya partisinin meclis grubu lideri olan Sergey Neverov, milletvekillerinin konunun sayısallaştırma ile ilgili bir konu olduğuna inandıklarını kaydetti. Bu teknolojilerin ve çözümlerin hızlandırılmış gelişmesinin Rusya’nın daha rekabetçi olmasını sağlayacağını sözlerine ekledi. Neverov bunun nedenini açıklamamıştı, ancak bu durumda, mevzuatın kabulü erteleniyor. Neverov bu konuda:

“Bahar seansı sırasında “Dijital Finansal Varlıklar Üzerindeki” taslakları dikkate almamız önemlidir. Benimsenmesi halihazırda gecikmiştir.”

Neverov’un yorumları, Rusya’daki başbakan yardımcısı Maxim Akimov’un Moskova’daki yetkililerin metinlere daha önemli değişiklikler getirmeyi planladığını belirten bir açıklamasının ardından geldi. Son kripto pazarının durgunluğuna dikkat çekerek, Rus milletvekilleri tarafından dijital varlıkların düzenlenmesine yönelik “dikkatli” yaklaşımı savundu.

Rus Parlamentosu’nun kripto para (cryptocurrency) ile ilgili yapacağı düzenlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın