McAfee Champions, Dağıtılmış Borsalarda Stablecoin’lerin Önemi

McAfee-Champions-Dagitilmis-Borsalarda-Stablecoin-onemi-kripto-para-cryptocurrency-stablecoin-exchange

Amerikalı girişimci ve sadık kripto savunucusu John McAfee, ademi merkeziyetçi değişim (DEX) ‘in benimesinde stabilcoin’lerin önemini savundu.

McAfee tartışmasını 20 Ekim’de yayınlanan bir tweet’te yaptı.

Geçici bir çözüm olarak stabilcoinler

McAfee’nin videosu, kullanıcılar için merkezi olmayan bir döviz kullanımı kullanan kripto-döviz kur dönüşümlerinin önündeki ana engelle başlayarak:

“Merkezi olmayan borsaların ana sorunu nedir? Reel para birimlerinizi içeri ve dışarı nasıl alırsınız? […] çok zor, çünkü merkezi olmayan bir borsada hiçbir bilgi toplanmadı, ad yok, adres yok, sosyal güvenlik numarası yok, e-posta yok, hiçbir şey yok.”

Reel para dönüşümleri için bir mekanizma bulmak yerine, McAfee, ulusal reel para birimlerinin gittikçe önemsiz hale geldiği ve çok sayıda kripto para biriminin (cryptocurrency) bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olduğu gerçeği konusundaki vizyonunu belirledi:

“Bundan altı ay sonra, bundan bir yıl, iki yıl sonra, reel para biriminin öneminin azaldığı bir dünya hayal edin, yalnızca Bitcoin ve Monero ve Ethereum ve diğerleri ile birlikte kriptolu evler, arabalar ve kriptolu ayakkabılar satın alabilirsiniz. […] Yakında kripto ile ihtiyacımız olan her şeyi elde etme yeteneğine sahip olacağız.”

McAfee, daha sonra – muhtemelen DAI gibi geçici olarak istikrarlı paralarda (stablecoin), DEX kullanıcılarının reel para çekme konusunda endişeli olma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürerek vizyonunu belirlemeye devam etti.

DAI, kripto para birimi (cryptocurrency) piyasalarındaki durum ne olursa olsun, dolar paritesini asla yüzde bir puandan fazla kaybetmeyecek şekilde akıllı sözleşmelerle (smart contract) programlandığını belirtti:

DAI’de para birimini [DEX’ten] aldığınızı hayal edin, her zaman bir dolara değecektir.”

McAfee DEX

Rapor edildiği gibi, McAfee bu ayın başlarında McAfee DEX’i başlattı; Müşterinizi tanımadığınız ve herhangi bir yargı alanını engellemediğinden, merkezi olmayan, dağıtılmış bir işlem platformu.

Gelecekte desteklenecek daha belirsiz belirteçlerle, DAI gibi herhangi bir ETH tabanlı belirteç (ERC-20 standardı) – beta sürümüne ücretsiz olarak eklenebilir.

McAfee, piyasaya sürüldüğü sırada, kripto topluluğunun özlemlerinin yalnızca saf spekülasyon olanaklarını genişletmekle sınırlı kaldığına – “tamamen paraya” – ya da ideal, yani ideal olanlara ilişkin bir soru sorusu ile karşı karşıya kaldığını vurgulayarak savundu; özgürlük.

Ocak 2019’dan bu yana, 400’den fazla uluslararası kripto borsa araştırması, ademi merkeziyetçi platformların küresel döviz ekosisteminin sadece %19’unu oluşturduğunu ve işlem hacimlerinin merkezi borsadakilerin %1’inden az olduğunu ortaya koydu.

Bir Cevap Yazın