LinkedIn Raporu: Blok Zincir (Blockchain) Geliştiriciliği En Hızlı Büyüyen İşler Arasında

Linkedin-LinkedIn-raporu-blok-zincir-blockchain-gelistiriciligi-en-hizli-buyuyen-isler-arasinda-kripto-para-cryptocurrency-bitcoin-ethereum-yapay-zeka

Blok zincir (blockchain) geliştiriciliği, 13 Aralık’ta LinkedIn tarafından yayınlanan 2018 tarihli ABD İş Gelişim raporuna göre, ABD’de en hızlı büyüyen ve gelişmekte olan bir iştir.

Rapor hazırlanırken, LinkedIn, “Economic Graph”ten elde ettiği verileri kullanarak, şirketlerin işe alındığı pozisyonları ve son beş yıl içinde ortaya çıkan pozisyonları ve rolleri ile ilgili becerileri analiz etti.

Profesyonel sosyal ağ bloğu geliştiricisinin rolünün son 12 ayda 33 kat artış kaydettiğini, en yüksek talebe sahip şehirlerin ise San Francisco, New York ve Atlanta olduğu görüldü. Rol için gerekli temel beceriler arasında, Solidity, Blok Zincir (blockchain), Ethereum, Kripto Para (cryptocurrency) ve Düğüm (node) bulunmaktadır.

Bu yılın en çok yükselen işlerinde yapay zeka (AI) uzmanları da yer alıyor. Bunlar arasında, “15 yeni işten 6’sı AI için bir şekilde ilişkili” ve makine öğrenimi mühendisleri, yıldan yıla 12 kat artış kaydetti. Son roller için, LinkedIn, derin öğrenmeyi, makine öğrenimini, tensorflow’u, Apache Spark’i ve doğal dil işlemeyi önemli gerekli beceriler olarak adlandırıyor.

2016 yılında “blockchain”, “Bitcoin” veya “cryptocurrency” kelimeleri ile etiketlenen 645 boş ilan yayınlandı. 2017 yılına gelindiğinde, bu yıl Mayıs ayı ortası itibariyle 1.800’e ve 4.500’e yükseldi. . Geçtiğimiz günlerde, LinkedIn’in arama sistemi, blockchain’le ilgili 13.816 kayıt ve cryptocurrency ile ilgili 2.479 adet kayıt gösteriyor.

İş inceleme sitesi Glassdoor tarafından hazırlanan bir rapor, Ağustos 2018 itibariyle ABD şirketlerinin blok zincirleme teknolojisiyle ilgili olarak bir önceki yıla göre üç kat daha fazla 1.775 adet açıklık kazandığını göstermektedir. Boşalanların yüzde 79’u en büyük 15 Amerikan kentinde yoğunlaşıyor ve en doygun talep bölgeleri New York ve San Francisco’nun toplam kripto-sanayi iş tekliflerinin yüzde 24’ünü ve yüzde 21’ini oluşturduğunu gösteriyor.

Sosyal ağ Facebook son üç hafta içinde kariyer sayfasında beş yeni blok zincir (blockchain) ile ilgili işleri listeledi. Facebook Blockchain Veri Mühendisliği ekibindeki blok zincir (blockchain) mühendisi için iş tanımında, reklam, teknik olarak ve entelektüel olarak zorlayıcı bir çalışma olarak nitelendiriliyor.

Bir Cevap Yazın