Libra Stablecoin Ana Para Birimlerine Bağlandı

libra-Libra-Stablecoin-Ana-Para-Birimlerine-Baglandi-kripto-para-cryptocurrency-usdt-tether

Şu anda Libra istikrarlı projesi için düzenleyici onay almaya çalıştığı sosyal medya devi Facebook’un, projenin önerdiği destek rezervleriyle ilgili ayrıntıları paylaştığı bildirildi.

Bloomberg’ün 9 Eylül’deki bir rapora göre, Facebook, ABD’li senatörlere bir rezerv para birimi, emtia veya algoritma tarafından değer verilen bir tür kripto parası (cryptocurrency) olan rezerv para için destek rezervlerini anlattı.

Libra, büyük ulusal para birimleri ile desteklenmektedir.

Libra bildirileceği gibi birkaç ulusal para birimleri tarafından desteklenecek. Bunlar, ABD doları, euro, Japon Yeni, İngiliz sterlini ve Singapur dolarıdır. Bununla birlikte, Bloomberg’e göre, Çin yuanı rezerv varlıklar grubundan çıkarılabilir.

Facebook’un, Virginia Demokrat Senatörü Mark Warner’ın yaptığı bir soruşturma sonucunda destek varlıklarının listesini ürettiği bildiriliyor. Senatör, Çin’in diğer hükümetleri para birimini döviz rezervlerine dahil etmeye teşvik ettiğini belirtti.

Buna karşılık, Facebook destek para birimleri ile ilgili herhangi bir son kararın Libra’nın nihai gelişimini denetleyecek çeşitli şirketler ve ilgili tarafların bir konsorsiyumu olan Libra Birliği’nin görüşü olduğunu söyleyerek cevap verdi. Facebook belirtti:

Libra Birliğinin, düzenleyici kaygıları tam olarak ele almadıkça ve bu yargı alanında uygun onaylar almadıkça Libra kripto para (cryptocurrency) birimini hiçbir yetki alanında sunmayacağını anlıyoruz.”

Çin’in ulusal dijital para projesi

Yukarıdaki açıklama, Facebook’un Amerika’nın düzenleyici kaygıları ne olursa olsun, diğer ülkelerde Libra’yı başlatma olasılığını açık bıraksa da, Çin’de anlaşması pek mümkün görünmüyor.

Bu yaz, raporlarda Çin’in Libra önünde kendi ulusal kripto para (cryptocurrency) birimini kurmayı hedeflediğini belirtti. Resmi hükümet haber kaynakları, ülkedeki ilgili finans kurumlarının doğrudan Facebook’un Libra projesine yanıt olarak dijital renminbi geliştirdiğini öne sürüyor, ancak hükümet Kasım ayına kadar hazır olacağını iddia etmeyi reddetti.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, görünüşte ulusal kripto para biriminin (cryptocurrency) çıkarılması için bir prototip tamamladı, ancak merkezileştirilmeyecek ve bu nedenle kripto para birimi (cryptocurrency) olarak kabul edilemez.

Yuan destekli stablecoin

Bugün erken saatlerde USDT USD destekli stablecoin firmasının kararlı firması Tether, offshore yuan’ın desteğiyle istikrarlı bir para kazandığını açıkladı. Offshore yuan, döviz cinsi piyasalarda serbest bir şekilde işlem görebilmesi ve Pekin’de ortaya konan para politikalarından arındırılmış olması nedeniyle, yerel emsallerinden çeşitli şekillerde farklılık göstermektedir.

Bir Cevap Yazın