Libra Derneği, Açılış Toplantısı Yaptı

bookingholdings-cryptocurrency-facebook-kripto-para-libra-markzuckerberg-mastercard-paypal-stablecoin-visa-Libra-Dernegi-Acilis-Toplantisi-Yapti-kripto-para-cryptocurrency-stablecoin

Facebook’un önerdiği istikrarlı koin (stablecoin) kuruluşun yönetim organı olan Libra Derneği açılış toplantısını bugün Cenevre, İsviçre’de gerçekleştirdi.

Reuters’in 14 Ekim tarihli bir rapora göre, konsorsiyum, çeşitli ve kesin olarak istikrarlı bir reel para birimi ile dengelenmiş bir ödeme odaklı stablecoin yaratma konusundaki ilgilerini yineledi.

Libra Birliği yönetişim için kurallar koyuyor

Konsorsiyumun 21 üyesi, projeye ilgilerini açıkça ifade etmelerine ek olarak, ayrıca beş üyeli bir kurul oluşturdu ve İsviçre yasalarına göre, kuruluşun nasıl yönetileceğini tanımlaması gereken geçici ana sözleşmeyi kabul etti. Çoğu büyük kararın iktidar konseyinin çoğunluk oyu gerektireceği bildirilirken, rezerv üyeliğinde veya yönetiminde önerilen değişikliklerin üçte iki çoğunluğunun geçmesi gerekiyor.

Beş üyeli kurul Facebook’tan David Marcus, kar amacı gütmeyen Kiva Microfunds, PayU, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Xapo Holdings Limited’in temsilcilerinden oluşuyor.

Destekçiler Libra Birliği’nden ayrıldı

Bugün Cenevre’de yapılan toplantı eski konsorsiyum üyelerinden çekilme sıkıntısını takip ediyor. Bugün erken saatlerde, booking.com seyahat sitesi sahibi olan booking.com, priceline.com, agoda.com ve Kayak, Booking Holding, Libra Derneği’nden çekildi.

Diğer büyük ödemeler ve ticaretle ilgili firmalar, Mastercard, Visa, eBay, Stripe ve PayPal da dahil olmak üzere derneği terk etti. Reuters’e göre, Libra Birliği’nde kalan tek ödeme şirketi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada’da ve Afrika ve Orta Doğu’da pek çok alanda faaliyet göstermeyen Hollanda merkezli PayU’dur.

İyimserlik sürüyor

Libra Birliği görünüşte proje ile devam etme konusunda iyimser kalıyor. Libra Derneği politika ve iletişim başkanı Dante Disparte, Reuters’e yaptığı açıklamada, son ana destekçilerin uçuşunun “bir düzeltme olduğunu; bu bir gerileme değil.” Ancak Disparte, kripto paranın (cryptocurrency) düzenleyicilerin projeyi incelemeye devam etmesiyle gecikmelerle karşı karşıya kalabileceğini de itiraf etti.

Bugün erken saatlerde, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, firmaların Libra’dan ayrıldığını, çünkü Amerikan Para Aklama Karşıtı Standartları ile “eşit” olmadığını söyledi. Mnuchin, eğer proje başlatılırken uyumlu değilse, Hazine’nin görüşünde olan Mali Suçları Uygulama Ağı’ndan harekete geçebileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un İncelenmesi ve Mali Hizmetler ve Konut Sektörü Üzerindeki Etkisi” başlıklı bir duruşmada Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi nezdinde proje hakkında ifade vermeyi planlıyor.

Bir Cevap Yazın