Hindistan Hükümeti Kripto Para Düzenleyici Çerçeveyi Sonuçlandırıyor

Cryptocurrency-India-Hindistan-Hukumeti-Kripto-Para-Duzenleyici-cerceveyi-Sonuclandiriyor-bitcoin-btc

Hindistan hükümetinin, bakanlıklar arası bir komite tarafından kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve içeren raporun sonuçlandırıldığı bildirildi. Bu onay, yerel bir haber kuruluşunun Bilgi Edinme Hakkı başvurusuna yanıt olarak verilmiştir.

‘Sonlandırma Aşaması’ ndaki Rapor

Hindistan hükümeti bir süredir kripto para düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Ekonomik İlişkiler Sekreteri Subhash Chandra Garg başkanlığındaki Bakanlıklar Arası Komite (IMC), ülkenin kripto para düzenleme çerçevesini geliştirmekle görevli.

Cuma günü, yerel bir haber sitesi olan Coin Crunch India, bu raporun “sonlandırma aşamasında” olduğunu yazdı. Yayın, geçtiğimiz yıl 13 Aralık’ta Ekonomik İşler Dairesi‘nden üç soru soran Bilgi Edinme Hakkı (RTI) talebinde bulundu. İlki, panelin raporunu Maliye Bakanlığına sunup sunmadığını soruyor. İkincisi, panelin Bitcoin yasağını tavsiye edip etmediğini soruyor. Son olarak, yayın, “Bu raporun bir kopyasını alabilir miyiz? ” dedi.

Hindistan hükümeti nihayet Cuma gününe RTI’a kısa bir açıklama ile cevap verdi:

“Komite raporu son aşamadadır, bu nedenle, 2005 Yasası’nın 8 (3). Maddesi uyarınca yasaklanmıştır.”

Haber sitesi, “RTI yasasının 8. Bölümünün bir işletmenin belirli durumlarda verileri durdurmasına izin verdiğini” kabul etti.

Uzun Zamandır Beklenen Raporun Neleri İçermesi Gerekiyor

Hindistan Maliye Bakanlığı, ülkenin alt meclis binası Lok Sabha‘ya, geçen yılın Aralık ayında komitenin görevinin “kripto para birimleri ve kripto varlıkları ile ilgili olarak Bitcoin dahil kripto-varlıkların tüm yönlerini incelemek ” veKripto para birimlerini düzenlemek için bir çerçeve” olduğunu açıkladı.

Garg daha önce komitesinin taslak raporunun geçen yılın temmuz ayında hazır olacağını söyledi. Ancak, bildiri tarihi ertelendi. Kasım ayında, Quartz India, bu taslak raporun Aralık ayına kadar IMC’nin önüne konmasının beklendiğini ve Aralık ve Ocak’taki bir sonraki toplantılarında IMC üyelerine gönderildiğini yazdı.

Hindistan Kripto Yönetmeliğinin Çelişkili Haberleri

Garg’ın komitesinin önerileriyle ilgili çelişkili raporlar oldu. Cnbc Tv18, geçen yılın Aralık ayının başlarında, anonim kaynaklara dayanarak, komitenin kripto para birimlerine yasadışı olarak davranılmasını önerdiğini bildirdi. Buna karşılık, New Indian Express aynı ay içinde, komitenin kripto para birimlerini “güçlü sürücülerle” yasallaştırmayı önerdiğini açıklayan bir makale yayınladı.

Ayrıca, Maliye Bakanlığı, Garg’ın komitesi tarafından Lok Sabha’ya yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Bakanlık, “Global olarak kabul edilebilir bir çözümün bulunmaması ve teknik olarak uygulanabilir bir çözüm oluşturulması gerekliliği durumunda, bakanlık konuyu gereken dikkatle takip ediyor” dedi. “Açıkça tavsiyelerde bulunmak için belirli bir zaman çizelgesi belirtmek zor.”

Bir Cevap Yazın