Hindistan Hükümeti Kripto Para Birimlerinin Rupi’ye Zarar Verebileceğinden Endişeli

Hindistan-Hukumeti-Kripto-Para-Birimlerinin-Rupiye-Zarar-Verebileceginden-Endiseli-cryptocurrency-blockchain-blok-zincir-bitcoin-btc

Kripto para (cryptocurrency) düzenlemesi hazırlamakla görevli olan Hindistan hükümet panelinin, kripto para (cryptocurrency) birimlerinin ödemeyi kabul ettikleri takdirde Rupi’yi istikrarsızlaştırabileceğinden endişeli olduğu bildiriliyor. Kripto para (cryptocurrency) birimlerinin şu anda finansal istikrara yönelik bir tehdit oluşturmadığına dair kanıtlara rağmen kaygıları devam etmektedir.

Rupi Üzerindeki Etkisi

Quartz India, Hindistan hükümet komitesinin, kripto para (crptocurrency) birimleri için düzenleyici çerçeveyi geliştirmekle görevli olduğu bildirildi ve ödemelerde kullanılmasına izin verilirse, rupinin üzerindeki etkileriyle “takıntılı” olduğu bildirildi. Komite, Ekonomi İşleri Sekreteri Subhash Chandra Garg tarafından yönetiliyor.

Garg panelinde Bitcoin ve diğer kripto para (cryptocurrency) birimlerinin ödemelerde kullanılmasına izin verilecekse reel para biriminin istikrarsızlaştırılmasının son derece önemli bir meseledir”, yayınına son zamanlarda bir araya gelen kripto ekosisteminden isimsiz bir temsilci alıntı yaptı. “Finansal ekosistem üzerindeki olası etkisi hala net değil ve onları bu konuda ikna etmek zor oldu.”

Bitcoin ve diğer kripto para (cryptocurrency) birimlerinin ödemeler için kullanılmasına izin verilecekse, reel para biriminin istikrarsızlaştırılmasının son derece önemli bir konudur.”

Garg’ın paneli, hükümetin Bilgi Edinme Hakkı bildirimi yanıtına verdiği cevaba göre, ülkenin kripto para (cryptocurrency) düzenlemesi için önerileri içeren raporunu tamamlıyor.

Bununla birlikte, Maliye Bakanlığı, Parlamento’ya “net öneriler almak için belirli bir zaman çizelgesi belirtmenin zor olduğunu” ve Garg’ın panelinin “konuyu gereken dikkatle takip ettiğini” söyledi.

Finansal İstikrar İçin Tehdit Yok

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), geçen yıl ekim ayında kripto varlıklarının finansal istikrar üzerindeki etkileriyle ilgili bir rapor yayınladı. FSB, küresel finansal sistem hakkında hükümetler ve merkez bankası yöneticileri için uluslararası bir forum olan G20’ye izleyen ve tavsiyelerde bulunan uluslararası bir organdır. Üyeleri, 24 ülkeden finansal düzenleyiciler ve merkez bankacılarının yanı sıra Uluslararası Para Fonu gibi küresel organizasyonlardır.

Kripto para (cryptocurrency) birimleri, kullanımlarındaki hızlı genişleme göz önüne alındığında, genel finansal istikrar konularında sürekli izlemeye ihtiyaç duyuyorlar.”

FSB raporu, “Mevcut bilgilere dayanarak, kripto varlıklarının şu anda küresel finansal istikrar için önemli bir risk oluşturmadığını” belirtmektedir. Bununla birlikte, “piyasa gelişmelerinin hızının ışığında dikkatli bir izlemeye ihtiyaç duyulduğunu” belirtmektedir. “Kripto varlıklarının kullanımı gelişmeye devam ederse, gelecekte finansal istikrar için etkileri olabilir. ”

FSB’nin bulgularına dayanarak, Hindistan Rezerv Bankası (RBI), Hindistan 2017-18’deki Trend ve Bankacılık İlerleme Sürecinde yinelendiğini ve kripto para (cryptocurrency) birimlerinin şu anda bir tehdit olmadığını bildirdi. Merkez bankası, “Piyasa hızla gelişmeye devam ediyor ve bu ilk değerlendirme, kripto varlıklarının daha yaygın bir şekilde kullanılması veya düzenlenmiş finansal sistemin özüyle bağlantılı olması durumunda değişebilir” dedi. RBI, Kripto para (cryptocurrency) birimleri, kullanımlarındaki hızlı genişleme göz önüne alındığında, genel finansal istikrar konusundaki kaygılarını sürekli izlemeye ihtiyaç duyuyor” dedi.

Bir Cevap Yazın