Hindistan, Güçlü Düzenleme Altında Kripto Para Birimi Yasallaştırmasını Değerlendiriyor

Cryptocurrency-India-Hindistan-Guclu-Duzenleme-Altinda-Kripto-Para-Birimi-Yasallastirmasini-Degerlendiriyor-p2p-peertopeer

Hindistan’daki kripto para birimleri etrafındaki düzenleyici çerçeve için öneriler sunmakla görevlendirilen komitenin, varlık sınıfının yasallaştırılmasını güçlü bir düzenleme altında değerlendirdiği bildiriliyor. Yakın tarihli bir rapora göre, Kripto para biriminin tamamen yasa dışı olarak reddedilemeyeceği konusunda genel bir fikir birliği var.”

Güçlü Düzenlemelerle Yasallaştırma

Çarşamba günü New Indian Express tarafından yayınlanan bir makalede, ülkenin kripto para birimleri konusundaki tutumu hakkında görüşmek üzere atanan ikinci bakanlıklar arası komitenin, varlık sınıfını yasa dışı bırakma konusunda tamamen ikna olmadığı ve güçlü bir düzenleme altında yasallaştırmak istediği iddia ediliyor.

Komitenin başında, Ekonomik İşler Sekreteri Subhash Chandra Garg bulunmaktadır. Komite Hindistan Rezerv Bankası (RBI), Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu ile Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yetkililerinden oluşmaktadır. İsimsiz bir yetkili tarafından şöyle söylendi:

“Şimdiden iki toplantı yaptık. Kripto para biriminin tamamen yasa dışı olarak kabul edilemeyeceği konusunda genel bir fikir birliği var. Güçlü desteklerle yasallaştırılması gerekiyor. Müzakereler sürüyor. Yakında daha fazla netleşecek.”

Belirsizliğe Rağmen Umut Var

Bu haber, ülkenin Maliye Bakanı Arun Jaitley’nin Şubat ayında yaptığı bir konuşmada Hindistan hükümetinin kripto para birimlerini yasal ihale veya madeni para olarak kabul etmediğini” söylediğini ve hükümetin “bu varlıkların gayri meşru faaliyetlerin finansmanında kullanılması ” riskinden dolayı “ortadan kaldırmak için gerekli tüm önlemleri alacağına” yemin etmesinden neredeyse bir yıl sonra geldi.

Jaitley’nin yorumları, RBI’nin benzer sözlerini yansıtıyor. Merkez bankası nisan ayında bir genelge yayınladı ve tüm bankacılık kurumlarının kontrolü altında kripto para birimi şirketleri ile olan bütün bağları kapatmak için üç aylık bir mühlet tanıdı.

RBI’nin getirdiği bankacılık yasağı, Hindistan’da kripto para birimi alım satım işlemlerini etkiledi. Borsada emanet edilen eşler arası (P2P) ticaret hacminin, kararın ardından, Hint halkının kripto para birimlerini kullanma ve tutma arzusunun sürmekte olan düzenleyici belirsizlik tarafından tamamen azaltılmadığını belirten aylarda arttığı bildirildi.

Hindistan hükümeti konuyla ilgili resmi bir duruş açıklamamasına rağmen, Hint kripto topluluğu hükümetin yasağı kaldıracağı ve önümüzdeki aylarda olumlu düzenlemeler oluşturacağı konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Komitenin bir sonraki toplantısının Ocak 2019’da yapılması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın