G7, Japonya’nın Kripto Para Birimi (Cryptocurrency) Tabanlı SWIFT Alternatifini Onayladı

G7-Japonya-Kripto-Para-Birimi-Cryptocurrency-Tabanli-SWIFT-Alternatifini-Onayladi-libra

Japon hükümeti, SWIFT’ye benzer yeni, küresel bir kripto para birimi (cryptocurrency) ödeme ağı kurulmasına öncülük etmeye çalışıyor.

Japonya’nın Teklifi: “SWIFT’i global bir kripto ödemeleri ağıyla değiştirilsin mi?”

İsimsiz bir kaynaktan alıntı yapan 18 Temmuz’da yayınlanan bir Reuters raporunda, ülkenin şebekeye yönelik zorunluluğunun kara para aklama ile daha etkin bir şekilde mücadele etme kararlılığından kaynaklandığı iddia edildi.

Planlar sıkı bir şekilde tamamlanırken, kaynak Tokyo’nun ağın önümüzdeki birkaç yıl içinde kurulmasını umduğunu iddia etti.

Ağ için planların ilk olarak Japonya Maliye Bakanlığı ve ulusal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından önerildiği bildirildi.

Potansiyel ağ, küresel ölçekte kara para aklama ile mücadele etmeyi amaçlayan yasal, düzenleyici ve operasyonel önlemleri destekleyen, G7 tarafından başlatılan hükümetler arası bir kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü tarafından gözetim için onaylandı.

Reuters’in belirttiği gibi, kara para aklama karşıtı (AML) uyumluluk, düzenleyicilerin, merkez bankalarının ve hükümetlerin, Facebook’un Libra olarak adlandırılan kendi istikrarlı kodunu yayınlama planlarını incelemesinde büyük önem kazanmıştır.

Bu hafta Fransa’daki G7 maliye bakanları toplantısı öncesinde, Japonya, Libra’nın para politikası ve finansal istikrar üzerindeki etkisini araştırmakla görevli olan Japonya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve FSA’yı içeren ulusal bir irtibat konferansı düzenledi.

G7, Kripto Para Birimleri (Cryptocurrency) ve Kara Para Aklama ile Mücadele

Fransa, merkez bankalarının Libra gibi kripto para birimlerini (cryptocurrency) nasıl düzenleyebileceğini inceleyecek olan bir G7 görev gücü oluşturma konusunda Japonya’yı önceden karara sokmuştu.

Haziran ayında, FATF, dijital para birimlerinin kara para aklama ve ilgili mali suçlarda kullanılmasını engellemek için kripto borsaları üzerindeki kontrolü güçlendirmeyi planladığını açıkladı.

Japon Temsilciler Meclisi bu bahar resmen kripto düzenlemesini düzenleyen ulusal yasaları değiştirmek için yeni bir tasarıyı onayladı. Gizlilik paralarına odaklanan özel AML önlemlerini içeren gözden geçirilmiş yasaların 2020 Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

Bir Cevap Yazın