Ethereum 2.0 Güncellemesi Sınıfta Kaldı: Spadina Başarısız Oldu

Ethereum-2.0-Guncellemesi-Sinifta-Kaldi-Spadina-BasarisizOldu

Test aşamasının 3 gün süreceği belirtilen Ethereum 2.0 güncellemesi dün itibariyle başlatılmıştı. Spadina adı verilen test ağında yaşanan teknik sorunlar sebebi ile Ethereum 2.0 güncellemesi ilk günden sınıfta kaldı.

Yeni Bir Test Aşaması Uygulanacak

Geliştiricisi Danny Ryan teknik sorunların yaşandığı test ağının ardından yeni bir test daha yapılmasına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Spadina, genesis bloğunun oluşturulması adına yapılan bir test ağıydı. Bu test başarılı olabilseydi Ethereum proof-of-work consensus algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçiş yapacaktı. Bu geçiş kullanıcıların daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı çalışan bir ağ ile işlem yapabilmesine olanak sağlayacaktı. 

Her ne kadar Spadina, genesis bloğunun oluşumunu test etsede hali hazırda çalışan Medella adında bir test ağı aslında mevcut. Ancak Spadina bu ağdan ayrılıyor ve Medalla’nın başlangıcının test edilmesini sağlıyor. Bu sebeple Spadina çok büyük öneme sahip.

Spadina’nın bu başarısızlığı para yatırma konusunda güvensizlik oluşturdu ancak iyileştirme anlamında çeşitli adımlar atılmasına olanak sağladı. Başarısız olan bu test aşaması sonrasında Prysm Labs, bu sorunların üstesinden gelmenin zor olmayacağını ifade etti ve “Kesinlikle ilgili sorun kritik bir hata veya fikir birliği hatası değil, daha ziyade bir sürümle düzeltilebilen yapılandırma parametrelerinden kaynaklanan bir şeydi.” açıklamasını yaptı.

Bir Test Daha Yapılacak

Yapılan açıklamalara göre Ryan ve ETH 2.0 testinden sorumlu diğer tüm ekip çalışanları, önümüzdeki hafta sonu Zinken olarak adlandırdıkları bir testin daha yapılacağını belirttiler. Bu testin başarılı olması için Ryan, testnet katılımcılarının oyunlarını geliştirmeleri gerektiğini söyledi ve katılımcıların “genesis’i ciddiye almalarını, ilk 24 saate dikkat etmelerini ve gerekirse node yükseltimine gitmelerini” istedi.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın