Dev Bankanın Bitcoin ve Kripto Para Hamlesi

dev-bankanin-bitcoin-ve-kripto-para-hamlesi

Beyaz Rusya’nın en büyük bankalarından bir tanesi olan Belarusbank, kripto para alış ve satış işlemlerinin yapılacağı platformunu açıkladı. Belarusbank’a ait bu kripto para platformunda ilk etapta sadece Bitcoin alış ve satışı yapılacak. İlerleyen dönemlerde ise Litecoin ve Ethereum marketi de açılacak.

Belarusbank White Bird adlı bir kripto para şirketi ile iş birliği yaparak yeni bir kripto para platformu oluşturdu ve kripto para alış satış hizmetlerini sunmaya başladı.

Belarusbank resmi açıklamayı bugün itibariyle gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre Rusya ve Beyaz Rusya’da verilen banka kartları ile kripto para alış ve satış işlemleri gerçekleştirilebilecek. İlerleyen dönemlerde ise Ukrayna ve Gürcistan’ın yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu’na da uzanacak.

Bitcoin eklendi, Litecoin ve Ethereum yolda

Belarusbank ın yöneticilerinden Alexei Kulik kullanıcıların hiçbir aracı olmaksızın cüzdanlarına Bitcoin çekebileceklerini belirtti. Şuan için yalnızca Bitcoin yer alan platformda ilerleyen dönemlerde Litecoin ve Ethereum’unda yer alacağını belirtti.

Belarusbank’ın %99.95’i Devlet Mülkiyet Komitesi’ne ait ve bu kurum, 2018 den beri White Bird ile ortalık gerçekleştiriyor.

Bünyesinde 20 bin 675 kişi çalışan Belarusbank 1922 yılında kurulmuştur.

Bankalar kripto para için savaşıyor

Son dönemlerde Bitcoin ve kripto paralar üzerinde bankaların ilgisi artmış durumda. Geçtiğimiz haftalarda yine devlete ait olan Singapur’un en büyük bireysel ve ticari bankası DBS, itibari para ile kripto para alınabilen bir borsa açacağını duyurmuştu. Kasım ayının başında da büyük Rus bankası Gazprombank’ın İsviçre kolu, Bitcoin alım-satım ve saklama hizmeti onayı aldı. Pek çok dünya bankasının kripto paralar ile ilgili atılımları sektöre canlılık getiriyor.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın