Büyük İddia: Rus Zenginler Varlıklarını Kriptoya mı Aktarıyor?

Enes Cebe
büyük i̇ddia: rus zenginler varlıklarını kriptoya mı aktarıyor? ac35abaef9b7419f983dfeb9dd2d0da1
Bitlo

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünyada yankı bulurken, ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı konuşmada Rus bankalarına ve işadamlarına yönelik çeşitli yaptırımlardan söz etti.

Kripto paralar, açıklamanın ardından tartışma konusu oldu. Bloomberg’in haberine göre; Batı, Rus milyarderleri de hedef alıyor. Ancak “Rusya’nın seçkinleri” de yaptırımlardan kaçınmak için varlıklarını kripto paralara aktarmayı düşünüyor.

Zenginler Varlıklarını Kripto Paralara Aktarabilir mi?

Bloomberg, Rusların, merkezi olmayan finans teknolojisi ve kripto para birimleri üzerinde  birtakım yasaklarının olduğunu bildirdi.  Ancak haberde, yine de bunun el altından yapılacağını aktarıldı:

ABD ve müttefikleri tarafından yaptırıma uğrayan Rus bankaları, şirketleri ve şahısları, yasakların etkisiyle Batı’dan kopabilirler ancak kripto para kullanarak bazı cezalardan kurtulabilirler. Blok zinciri teknolojisinin anonimliği sayesinde sorunsuz mal ve hizmet satın alabilir, hatta Rusya dışında da yatırımlarına devam edebilir ve kendilerini izleyen banka ve kurumların takibinden kurtulabilirler.

Varlık yönetimi şirketi VanEck’in dijital varlık araştırma müdürü Matthew Sigel, geçtiğimiz aylarda “Ne diktatörler ne de insan hakları aktivistleri Bitcoin ağında herhangi bir sansürle karşı karşıya değil” demişti.

Finansal danışmanlık firması Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, “İki kişi veya kuruluş bankalar aracılığıyla iş yapamıyorsa, Bitcoin ile yapabilirler” yorumunu yaptı.

Haberde ayrıca Rus milyarderlerin, izleme ve denetimden daha kolay kaçabilmeleri için yaptırımların uygulandığı yargı bölgeleri dışında iş yapan kripto para borsalarını tercih edebilecekleri de ifade edildi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ukrayna kripto para borsası kuna’nın hacmi 3 kat arttı

Ukrayna Kripto Para Borsası Kuna’nın Hacmi 3 Kat Arttı

Sonraki Haber
ftx’ten ukrayna vatandaşlarına 25 dolar!

FTX’ten Ukrayna Vatandaşlarına 25 Dolar!

İlgili Haberler