Başkan Biden, Rusya’ya Teknoloji İhracat Kontrolleri ve Banka Yaptırımlarını Açıkladı

Ebrar Gündoğdu
başkan biden, rusya'ya teknoloji i̇hracat kontrolleri ve banka yaptırımlarını açıkladı baskan biden
Bitlo

Birkaç Avrupa ülkesi de Rusya’yı, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra düşmanlıkları sona erdirmeye zorlamak için önlemler açıkladı.

Başkan Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ABD’nin Rus finansal varlıklarını donduracağını, üst düzey yetkililerin varlıklarına el koyacağını ve teknoloji ihracatını engelleyeceğini duyurdu.

Perşembe günü halka açık bir konuşmada yaptırımları açıklayan Biden, Rusya’nın seyir füzeleri ateşlemeye ve Ukrayna’ya asker göndermeye başlamasından saatler sonra Rusya’yı cezalandırmak için dünya çapında çok sayıda ülkeye katıldı.

Perşembe günü açıklanan yaptırımlar arasında Rusya’nın havacılık, gemi yapımı ve diğer endüstrileri üzerinde çalışma kabiliyetini sınırlamak için teknoloji ihracat kontrolleri yer alıyor. Ayrıca Rusya’nın en büyük bankalarına ait varlıkların dondurulması ve Rus seçkinlerine ve aile üyelerine ait varlıkların dondurulması gibi konular da mevcut. Biden Perşembe günkü yaptırımların Rusya’nın “ileri teknoloji” ithalatının yarısından fazlasını kesebileceğini söyledi.

ABD, devlete ait bir kuruluş olan VTB Bank ve Rusya’nın en büyük ikinci bankasının yanı sıra Sberbank da dahil olmak üzere Rusya’nın ABD’de tutulan en büyük bankalarının varlıklarını donduracak. Benzer şekilde, İngiltere Perşembe günü erken saatlerde VTB’ye ait İngiliz merkezli varlıkları donduracağını duyurdu. Avrupa Birliği de benzer şekilde Rus varlıklarını donduruyor ve bankaların Avrupa finans piyasalarına erişimini engelliyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan bir basın açıklaması, Perşembe günkü eylemlerin bu bankaların operasyon yürütme kabiliyetini temelden değiştireceğini söyledi.

Açıklamada şunları söyledi:

“Rus finans kuruluşları günlük bazda, dünya genelinde %80’i ABD doları cinsinden olmak üzere yaklaşık 46 milyar dolar değerinde döviz işlemi gerçekleştiriyor. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu artık kesintiye uğrayacak.”

Devlete ait kuruluşlar da ABD’deki borç piyasalarından bloke edilecek

Biden, ABD, AB ve diğer ülkelerin Rusya’nın euro, dolar, sterlin veya yen ile işlem yapma kabiliyetini sınırlamaya çalışmak için koordine edeceklerini de sözlerine ekledi. Biden, günün erken saatlerinde G7 liderleriyle bir araya geldi.

Ayrı bir Hazine Bakanlığı basın açıklamasına göre ABD, Rusya’nın işgalini desteklemedeki rolleri nedeniyle Belarus savunma ve finans kuruluşlarına da yaptırım uyguluyor.

ABD şu anda Rusya’yı Swift küresel mesajlaşma ağından çıkarmaya çalışmayacak. Belçika merkezli kuruluş, farklı ülkelerdeki bankalar arasındaki finansal işlemlerin temelini oluşturuyor ve 2019’da 77 trilyon dolara yakın ödemeyi işliyor.

Bir muhabirin sorusuna yanıt olarak Biden, Perşembe günü açıklanan yaptırımların Rusya’yı Swift’ten atmaktan daha fazla etkisi olabileceğini söyledi.

“Tüm bankalarına önerdiğimiz yaptırımlar, Swift’den eşit, belki de daha fazla sonuç doğuruyor” dedi. “Bu her zaman bir seçenek ama Avrupa’nın geri kalanının almak istediği pozisyon bu değil.”

Biden, bildirildiğine göre henüz bu adımı atmaktan yana olmayan iki kilit nokta olan Almanya ve İtalya’ya atıfta bulunuyor gibi görünüyordu. AB, herhangi bir sınır dışı kararını imzalamak zorunda kalacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın ağdan çıkarılmasına destek verdiğini açıkladı.

ABD başkanı, sözlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sertçe eleştirdi.

“Bu asla onların güvenlik endişeleriyle ilgili değildi. Bu çıplak saldırganlık hakkındaydı.”

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
pantera capital’e göre kripto satışlarından bazıları bu nedenden dolayı! pantera

Pantera Capital’e göre Kripto Satışlarından Bazıları Bu Nedenden Dolayı!

Sonraki Haber
ukrayna kripto para borsası kuna’nın hacmi 3 kat arttı

Ukrayna Kripto Para Borsası Kuna’nın Hacmi 3 Kat Arttı

İlgili Haberler