Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisi Çin’de Olgunlaşmaya Başladı

Blok-Zincir-Blockchain-Teknolojisi-cin-Olgunlasmaya-Basladi-dijital-token-kripto-para-cryptocurrency

Asya merkezli Forkast’ın araştırma kolu olan Forkast Insights, blok zincir (blockchain) teknolojisinin Çin’e nasıl entegre edildiğine derinlemesine ve kapsamlı bir araştırma yaptı.

5 Aralık’ta Forkast Insights, blok zincirinin (blockchain) Çin hükümeti ve ülke genelinde şirketler tarafından nasıl uygulandığına ilişkin ilk raporunu sundu. Rapora göre, blok zincir (blockchain) teknolojisi hızla olgunlaşıyor ve “deneysel aşamaların çok ötesinde gerçek dünyadaki pratik kullanım durumları” hakkında bir takım ifadelere sahip.

Forkast Insights, dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin bu yenilikçi teknolojiyi nasıl yaşadığını görmek için derinlemesine bir analiz ve Çin merkezli en iyi blok zincir (blockchain) uzmanlarından, akademisyenlerden ve liderlerden gelen öngörüler içeriyordu.

Rapor, Çin’deki blok zincir (blockchain) uygulamasının dünyanın geri kalanıyla nasıl karşılaştırıldığına, firmaların blok zinciri (blockchain) nasıl kullandıklarına ve Çinli tüketicilerin bunu günlük yaşamlarında nasıl tecrübe ettiklerini, Çin’in blok zincir (blockchain) patent yarışında nasıl öncülük ettiğini ve People’s Bank of China, diğerlerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri dolarına meydan okumak için dijital  jeton başlatmak için yarışıyor.

Çin, Blok zincir (blockchain) yeniliklerine hükmetme yolunda

Kasım ayında, Çin’in blok zinciri (blockchain) gelişiminin 2018’den 2023’e kadar yıllık %65.7’lik bir büyüme oranı göreceğini ve teknolojinin 2023’ün sonuna kadar 2 milyar doları aşacağını bildirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in son zamanlarda blok zincir (blockchain) teknolojisini benimseme çağrısı ile ülke, blok zincir (blockchain) yeniliklerine hükmederek bir numaraya imza atmakta ve görünüşte hızla geride kalan ABD’yi gölgede bırakmakta.

Xi, tanıtılması gereken düzinelerce pratik kullanım durumu tanımladı: krediler, sağlık hizmetleri, sahtecilikten korunma, sadaka ve gıda güvenliği, blok zinciri (blockchain) gelişiminin Çin’in “bunun teorik, yenilikçi ve endüstriyel yönlerinde bir avantaj kazanmasına yardımcı olabileceğini” vurguladı.

Çin’de blok zincir (blockchain) için büyük ilerlemeler

Blok zincirin (blockchain) benimsenmesi, Çin’de dijital ekonomiye büyük önem veren hükümet katı bir zemin buldu. Temkinli ancak ümit vaat eden onaylar, Çin hükümetinin gerçekten de ülke genelinde blok zinciri (blockchain) teknolojisinin daha fazla uygulanmasını düşündüğünü gösteriyor.

Çin ordusunun bile, artık işgücünü ödüllendirmek ve kişisel verileri yönetmek için teknolojiyi uygulayarak, ordusuna yardım etmek için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmayı düşündüğü bildiriliyor.

 

Bir Cevap Yazın