Bitcoin Türkiye ile Birlikte 7 Ülkede Daha Rekor Kırdı

bitcoin-turkiye-ile-birlikte-7-ulkede-daha-rekor-kirdi

Son 10 günde Bitcoin fiyatında yaşanan büyük yükseliş Türkiye ile birlikte başka bazı ülkelerde daha para birimlerinin düşüş yaşamasının da etkisiyle bu ülkelerin ulusal para birimleri karşısında rekor fiyat seviyelerinin görülmesine neden oldu.

Bitcoin geçen hafta 13.235 dolar düzeyini görerek bu senenin en yüksek fiyatını gördü. Uluslararası piyasada yaşanan Bitcoin yükselişi ve Türk Lirası’nda görülen aşağı yönlü hareket, Bitcoin fiyatının 104.800* TL gibi TL cinsinden tarihin en yüksek seviyesine yükseldi.

BTC’nin ulusal para birimleri karşısında rekor düzeye ulaştığı tek ülke Türkiye değildi. BTC fiyatı Zambiya, Arjantin, Sudan, Venezuela, Brezilya, Angola gibi ulusal para birimleri son dönemde sürekli düşüş yaşayan 7 ülkede daha rekor seviyeye ulaştı. 

Sözü edilen ülkelerin nüfusu 450 milyonun üzerinde ve dünya nüfusunun yaklaşık %6’sına tekabül ediyor. Bitcoin’in yükselişini sürdürmesi halinde Rus Rublesi ve Kolombiya para birimi karşısında da tarihi seviyeleri görmesi muhtemel. 

Bitcoin şu ana kadar en yüksek fiyat seviyesini 1 milyon124 bin ile Rus Rublesine karşı 17 Aralık 2017 yılında görmüştü. Aslında Bitcoin şu anda da en yüksek fiyat seviyesini Rus Rublesine karşı yaşasa da, şu an bu para birimi karşısında 1 milyon fiyat düzeyi civarında seyrediyor.

Bitcoin’in ABD Dolarını da Tehdit Ettiği Görülüyor

Bitcoin’e karşı değer kaybı yaşayan birçok yerel para biriminin dışında dünya mali sisteminin rezerv para birimi durumundaki ABD dolarının da ciddi riskler altında olduğu bildiriliyor. Türev piyasaların etkisiyle servet ve değer arasındaki tutarsızlık, durdurulamayan Çin ekonomisi, büyük borç döngüsü gibi ciddi riskler ABD dolarının dünyanın rezerv para olması karşısında ciddi tehditler olarak sıralanıyor.

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

*Fiyatlar bitlo.com sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın