Bakan, Diğer Milletler gibi Hindistan’ın Libra’yı Son Derece Dikkatli İncelediğini Söyledi

Bakan-Diger-Milletler-gibi-Hindistan-libra-Son-Derece-Dikkatli-inceledigini-Soyledi-kripto-para-cryptocurrency-stablecoin

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın – diğerleri gibi, görüşüne göre – Facebook’un Libra’sı ile ilgili olarak büyük bir dikkat gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Washington’daki Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın 2019 Yıllık Toplantısı sırasında, D.C. – Libra projesinin bir tartışmasını içeren – Sitharaman New Indian Express’in muhabirlerine şunları söyledi:

“Tarafımızdan, Rezerv Bankası Müdürü, müdahaleye sıramız hakkında konuştu. Birçok ülkenin buna acele etmekte dikkatli olduğu fikrine kapıldım […]. Ülkeler, bir şey söylenmeden veya buna devam etmeden önce çok dikkatli davranmak zorunda kalacaklar.”

“Stablecoin” terimi sorgulandı

Sitharaman, diğer ulusların temsilcilerinin “istikrarlı para birimi” veya “istikrarlı para (stablecoin)” teriminin kullanımına karşı savunduklarını ancak bunun yerine belirtecin kripto para birimiyle (cryptocurrency) olan bağlantılarını vurguladıklarını belirtti.

Bildirildiği gibi, Libra Facebook tarafından istikrarlı bir fiyat olarak belirlendi – fiyat dalgalanmasını azaltmak için tasarlanmış bir tür dijital varlık – ve başlangıçta ABD doları, euro, Japonca yen, İngiliz sterlini dahil bir ulusal reel para birimi sepeti tarafından desteklenmesi teklif edildi.

Sitharaman, yıllık toplantılarda yapılan sunumların bu tür kripto para birimlerinin (cryptocurrency) potansiyel güçlü yönlerine kavuşurken, “başarısız olan herkes, bu konuda ileriye atılmak için gerekli zorluklarla birlikte konuştu. Böylece herkes buna dikkatlice basıyordu.”

Libra ile ilgili tedbirlilik gerçekten de dünya çapında vatandaşlar, kripto endüstrisi rakamları, hükümetler, düzenleyiciler ve merkez bankacıları arasında yankılanıyor.

Döviz savaşları

Yuan, Libra’nın önerilen rezerv varlıklarına dahil edilmediğinden, Çin, parasal egemenliği ve yasal para birimi statüsüne yönelik algılanan tehdide karşı koruma amacıyla bir merkez bankası kripto para birimi (cryptocurrency) için mevcut planlarını da düzenlemiştir.

Çin Halk Bankası’nın eski valisi, Libra değerine sahip insanların küresel dolarlaşma eğiliminden ayrılamaz” olduğunu savundu.

New Indian Express, kripto para birimlerinin (cryptocurrency) özellikle süper para birimleriyle ilgili olarak küresel süper güçler arasındaki mevcut gerilimleri daha da artırabileceğine dair kaygıları belirtiyor.

Tüm ülkeler arasında parasal egemenliğe yol açacak riskler konusundaki endişeler, ABD ve diğerlerinin küresel bir stablecoin verilmesine karşı zorla tartışmaya neden oldu.

Artan baskı altında, Facebook bu hafta orijinal tasarımı yerine benzersiz ulusal para birimlerini temsil eden çok sayıda istikrarlı para (stablecoin) kullanma fikrine açık olduğunu, bunun proje için tercih edilen seçenek olmasa da çevik kalması gerektiğini belirtti.

Öte yandan, geçtiğimiz ay, Hindistan’ın beklenen bir beyin boşalmasının ilk belirtilerini gördüğünü bildiren raporda, hükümetin tüm yerel kripto para (cryptocurrency) yatırımlarını suçlayacak katı yasalar yürüttüğü bildiriliyor. Yasak, Hindistan Merkez Bankası’nın yerel bankaların kripto ile ilgili işlerle uğraşmalarına ilişkin yasağının yasakladığı mevcut ve çok çekişmeli bir yasağı arttıracak.

Görsel www.thenextweb.com sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın