BAE Para Transfer Firması Q1, 2019’da Ripple Bazlı Transferleri Başlatacak

BAE-para-transfer-firmasi-Q1-2019-Ripple-bazli-transferleri-baslatacak-xrp-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-uae-dubai

BAE Borsası‘ndaki en büyük para transfer şirketlerinden biri, önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar Asya’ya blok zincir bazlı ödemeler yapmak için Ripple ile birlikte çalışmaya başlayacak.

Reuters’in Perşembe günü yayınladığı habere göre, şirketin CEO’su olan Promoth Manghat, blok zincir (blockchain) tabanlı ödemeler ağı olan RippleNet’i kullanarak Asya’daki bir ya da iki bankanın desteğiyle sürekliliği sağlamayı beklediğini söyledi.

BAE’de çok sayıda Asyalı işçiye sahip olan bu koridor, küresel para transfer akışının en büyük bölümünü oluşturuyor. Mayıs ayında yapılan yerel bir habere göre, Hindistan’a yapılan para transferleri toplam transferlerin yüzde 36,7’sini, Pakistan’a yüzde 8,8’ini ve Filipinler yüzde 6,9’unu oluşturuyor.

BAE Borsası, web sitesinde, 140’ın üzerinde banka ile ilişkilendirildiğini ve 31 ülkede varlığını sürdürdüğünü, bununla birlikte blok zincirinin benimsenmesini yavaş olacağını söylüyor. Manghat, Reuters’e verdiği demeçte, Blok zincir (blockchain), endüstri için muazzam bir vaatte bulunuyor, ancak tamamen ana akım olarak görülmeden önce yapılması gerekenler var.” dedi.

Firmanın Ripple ile olan işbirliğiyle ilk kez Şubat ayında bildirildi. BAE Borsası, sınır ötesi işlemlerle ilgili maliyet ve anlaşmazlıkları azaltmayı amaçlıyor.

Ripple, blok zincire (blockchain) dayalı para transfer işlemleri için dünya çapında bir çok finans kurumuyla anlaşmalar imzaladı. Son zamanlardaki ortaklıkları arasında, Malezya bankası CIMB, Güney Kore’nin Kripto Borsası Coinone, ABD bankacılık devi PNC bulunmaktadır.

Para transfer piyasası günden güne genişlemektedir. Geçtiğimiz yıl, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) raporuna göre, göçmen işçiler yalnız Asya-Pasifik bölgesinde ailelerine 256 milyar dolar yolladı.

Dünya Bankası projeksiyonlarına göre, küresel işçi dövizlerinin bu yıl sonuna kadar 642 milyar dolar seviyesinde büyümesi bekleniyor.

Ripple (XRP) kripto para biriminin uluslararası para transferlerinde sağlayacağı kolaylıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın