Avustralya İçişleri Bakanı Teröristlerin Mali Gizlilik İçin Kripto Kullandığını Söyledi

Avustralya-icisleri-Bakani-Teroristlerin-Mali-Gizlilik-icin-Kripto-para-Kullandigini-Soyledi-cryptocurrency-exchange-borsa-terorizm

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, teröristlerin “ölümcül görevlerini finanse etmek” için kripto para (cryptocurrency) birimleri kullandıkları konusunda uyardı.

7 Kasım’da Melbourne’de düzenlenen terörle mücadele konferansında Dutton, kripto para (cryptocurrency) birimlerinin anonimliğinin aşırılıkçıların denetlemekten kaçınmasına izin verdiğini söyledi. Dijital para birimlerinin, depolanan değerli kartların, çevrimiçi ödeme sistemlerinin ve kalabalık finansman platformlarının kullanımının artmasının, terörizmin finanse edilebileceği yeni kanallar sağlayabileceğini belirtti:

“Bu tür teknolojilerin sağladığı gizlilik terörist finansörlerin faaliyetlerini engellemelerine olanak sağlıyor.”

Göç, sınır kontrolü, iç güvenlik ve kolluk uygulamalarından sorumlu olan İçişleri Bakanlığı’na liderlik eden Dutton, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin modern finansman önlemlerinin önünde kalmaları ve diğer hükümetlerin uzmanlığını benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Bakan ayrıca, popüler terör finansmanı kanalları olduklarını iddia eden hayır kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik incelemelerini de yaptı ve bu kuruluşların çoğu zaman bu tür bir kullanım için manipüle edildiklerini bile bilmiyorlar.

Dutton kısa bir süre önce, iklim aktivistlerinin protestolara polisin karşılığını ödemesi ve medevak yasalarını düzene sokacak bir tasarıya karşı çıkması gerektiğini iddia ettikten sonra kendi ülkesinde eleştirinin hedefi haline geldi.

Kripto terörizmle mücadelede bir sonraki adım

Eylül ayında, 19. Uluslararası Terörle Mücadele Konferansı sırasında ABD Hazine Müsteşarı Sigal Mandelker, kripto para (cryptocurrency) birimlerinin terörle mücadelede “bir sonraki sınır” olabileceğini belirtti. Dedi ki:

“Terör örgütleri ve destekçileri ve sempatizörleri, sürekli olarak kanun uygulayıcı tarafından tespit edilmeden veya takip edilmeden fon arttırmanın ve transfer etmenin yeni yollarını arıyorlar. Terörist grupların çoğu hala temel olarak geleneksel finansal sisteme ve fon transferinde nakit paraya dayanırken, uygun güçlü güvenceler olmadan kripto para (cryptocurrency) birimleri bir sonraki sınır olabilir.”

Haziran ayının başlarında, Filipinler merkez bankası Benjamin Diokno valisi, terör finansmanı için kripto para (cryptocurrency) birimlerinin kullanımına karşı benzer uyarılar yaptı ve Bangko Sentral ng Pilipinas’ın (BSP) ülkedeki kullanımlarını yakından izlemeye devam edeceğini vurguladı.

2017‘nin başından bu yana BSP, havale akreditasyonu, risk yönetimi ve tüketicinin korunması dahil olmak üzere havale yapmak ve şirketleri devretmek ve belirli koruma önlemleri almak için yerel kripto borsalarından (cryptoexchange) bilgi talep etmiştir.

Bir Cevap Yazın