ABD SEC Başkanı Jay Clayton: ICO’lar Etkili Olabilir, Ama ‘Menkul Kıymetler Kanunları Takip Edilmelidir’

SECABD-SEC-baskanı-Jay-Clayton-ICO-etkili-olabilir-ama-menkul-kiymetler-kanunlari-takip-edilmelidir-kripto-para-cryptocurrency

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, İlk Para Teklifleri’nin (ICO) “etkili olabileceğini” ancak “menkul kıymetler yasasının takip edilmesi gerektiğini” söyledi.

Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), dijital varlıklar ve ICO‘lar konusunda Clayton, bunun “Komisyon ve personelin önemli ölçüde zaman harcadığı bir alan” olduğunu belirtti. Ardından, “2019 yılında da bu eğilimin devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Clayton, ICO‘ların halen “birtakım endişeler” barındırdığını vurguladı. Daha doğrusu, kendisine göre, ICO‘ların şu anda geleneksel hisse senedi ve sabit gelir piyasalarından daha az yatırımcı koruması sağlayan bir şekilde faaliyet gösterdiğine işaret etmiştir.

Clayton, bunun sonuçlarının “dolandırıcılık ve manipülasyon için daha büyük fırsatlar” olduğu sonucuna varmıştır. Geçmişte Clayton, çoğu ICO‘nun büyük olasılıkla menkul kıymetler olarak görülmesi gerektiğini belirtmiştir.

Ancak, 6 Aralık konuşmasında Clayton, ICO‘larda potansiyel gördüğünü itiraf etti, ancak belirli düzenlemelere uyması gerekmektedir:

ICO‘ların girişimciler ve diğerlerinin sermaye artırması için etkili bir yol olabileceğine inanıyorum. Bununla birlikte, bir ICO’nun yeni teknolojik doğası, bir güvenlik sunulduğunda, menkul kıymetler yasalarımıza uyulması gereken temel noktayı değiştirmez. ”

Bu noktada, başkan, Yenilik ve Finans Teknolojisi Stratejik Merkezi’nin (FinHub) oluşturulmasına odaklandı. FinHub, ajansın fintech’e katılımını kolaylaştırmak için SEC tarafından başlatılmıştı.

Temel olarak, yeni oluşturulan merkez, iletişim araçlarıyla mevcut yasalara uyulmasında fintech girişimlerine (ICO’lar dahil) yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Clayton’a göre, FinHub ve diğer SEC faaliyetlerinin yaratılması, “kapılarının, yasaya uygun olarak yenilik yapmaya ve sermayeyi yükseltmeye çalışanlara açık kaldığını” göstermektedir.

Sadece iki gün önce, ABD SEC, bir dijital varlık fonu olan CoinAlpha Advisors’a karşı ihtar emri ve 50.000 dolar para cezası verdi. Şirket teklifi hemen durdurdu ve komisyon tarafından temasa geçildikten sonra ek adımlar attı.

Bir Cevap Yazın