AB Finans Komiseri Birleştirilmiş Kripto Mevzuatı Önerecek

AB-Finans-Komiseri-Birlestirilmis-Kripto-Mevzuati-onerecek-avrupa-kripto-para-cryptocurrency-libra-stablecoin

Avrupa Birliği’nin finans komiseri Valdis Dombrovskis, Facebook’un Libra kripto para birimlerini (cryptocurrency) düzenlemek için yeni kurallar önerme sözü verdi.

Reuters’in rapor ettiği gibi, 8 Ekim’de AB milletvekillerinden önce konuşan Dombrovskis:

Avrupa, Libra gibi kripto para (cryptocurrency) varlıkları üzerinde ortak bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor. Bununla ilgili yeni yasalar önermek istiyorum.”

Dombrovskis’in rolü

Letonya’nın başbakanı ve maliye bakanı ve 2004-2009’da Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yapan Dombrovskis, şimdi Avrupa Komisyonu’nun başkan yardımcısı olarak atanmayı istiyor.

Yeniden atanırsa, “İnsanlar İçin İşleyen Bir Ekonomi” olarak adlandırılan kısa bir görevle görevlendirilecek ve Komisyon’un finansal hizmetler portföyünden ve cumhurbaşkanı seçilen Ursula von der Leyen’in “Avrupa’nın ekonomik ve para birliğini derinleştirme” çalışmalarından sorumlu olmaya devam edecektir.

Avrupa’daki kripto para birimlerine (cryptocurrency) özgü yeni yasalara duyulan ihtiyacın altını çizmenin yanı sıra, Dombrovskis AB’nin “haksız rekabet, siber güvenlik ve finansal istikrara yönelik tehditlerle” mücadele etme ihtiyacından bahsetti.

AB maliye bakanları Libra’ya düşman

Almanya’nın maliye bakanı Olaf Scholz’in Facebook’un Libra projesinde “çok ama çok şüpheci” olduğunu belirtti.

Sosyal medya titanının önerdiği stablecoin, aynı zamanda, Libra’nın devletlerin parasal egemenliğine zarar vereceği gibi Avrupa topraklarında da yetkilendirilmemesi gerektiğini söyleyecek kadar ileri giden Fransız maliye bakanı Bruno Le Maire’den sert bir yanıt aldı.

Bir Cevap Yazın