Türkiye’de Enflasyon ve Kripto

Cem Yilmaz
türkiye'de enflasyon ve kripto ddddd
Bitlo

Türkiye’de Aralık 2021 enflasyon verisi %36 olarak belirtildi ve son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye ekonomik zorluklar yaşıyor ve yüksek enflasyon oranlarına sahip diğer ülkeler gibi vatandaşlar da buna karşı korunmak için dolar,altın veya Bitcoin’e yatırım yapıyor.

Türkiye’nin hızla yükselen enflasyon oranının ortasında, Türk vatandaşları riskleri dengelemek ve yaşamın pahalılaşmasını, tl bazında paralarının değerlerini koruyabilmek için sermayelerini bitcoin ve dolara döküyor. Türk lirası kullanılarak gerçekleştirilen kripto para ticaret hacimleri, 2021’in son çeyreğinde, önceki çeyreklere göre önemli bir artışla ortalama 1,8 milyar dolara ulaştı.

türkiye'de enflasyon ve kripto kok

Türkiye’nin enflasyon oranı Aralık 2021’de %36 arttı ve yıllık oran son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra ulaşım gibi günlük insanların mecburen harcadıkları fiyatları da etkiledi. Türk Lirası 2021’de ABD dolarına kıyasla %44 oranında değer kaybetti.

Faiz oranlarını “bütün kötülüklerin anası ve babası” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik bir dönüşüm geçirdiğini söyledi.

Türkiye, son zamanlarda muazzam bir enflasyon yaşayan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde de son 40 yıldaki en yüksek enflasyon oranı %7 olarak açıklandı.

türkiye'de enflasyon ve kripto ekran resmi 2022 01 13 16.56.30

Bu tür gelişmeler, hala pandeminin etkileri olarak görülmektedir. Vatandaşlar zamlara karşı zorlanmakta ve böylesi zorlu geçen bir dönemde insanlar bitcoin ve diğer kripto varlıkları bir çıkış yolu olarak görmektedir. 

Hükümetler COVID-19 pandemisinin ekonomik etkilerini yenmek için önlemler almaya başladığından beri enflasyon korkuları önemli bir konuşma konusu oldu. Bu kısmen Bitcoin fiyatlarının Kasım 2021’de 69.000 dolara yükselmesine neden oldu. Yükselen enflasyonun sürmesi bekleniyor ve bu enflasyona çözüm olarak birçok uzman kripto analisti bitcoinin bir çözüm sunduğunu söyledi.

Bunların arasında kripto para fiyatlarının enflasyonun endişelenecek bir şey olduğunu kanıtladığını söyleyen Peter Thiel de var. Stifel’in baş ekonomisti Lindsay Piegz de CNBC ile yaptığı röportajda Federal Rezerv’in (FED) enflasyon kontrolünü kaybettiğini söyledi.

Şimdi Omicron varyantının dünyaya hızla yayılmasıyla, enflasyon korkuları daha da arttı. Yıl daha yeni başlamışken, hükümetlerin ne gibi adımlar atacağı görülmeye devam ediyor. Aynı zamanda, yatırımcılar bitcoinİ ve diğer kripto varlıkları daha fazla sevebilirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ali ata’nın cumhurbaşkanı i̇çin yazdığı şarkılar nft olarak satışta

Ali Ata’nın Cumhurbaşkanı İçin Yazdığı Şarkılar NFT Olarak Satışta

Sonraki Haber
imf’den can sıkan açıklama: ekonomik sonuçlar çok ciddi olacak!

IMF Kripto Para Birimleri Konusunda Uyardı

İlgili Haberler