Türk Polisi, Kripto Para Cüzdan Hesapları Hırsızlığından 11 Şüpheliyi Tutukladı

türkiye turkey bitcoin btc

Hürriyet gazetesinin 2 Kasım Cuma günkü haberine göre, Türk Polis Teşkilatı Siber Suç Dairesi, kripto para hesaplarında hırsızlık yaptığı ve kurbanların iddialarına göre 80 bin dolardan fazla zarar uğrattığı belirtilen 11 zanlı tutuklandı.

Habere göre, 14 kişi yerel kovuşturma makamlarına, şifreli cüzdanlarının Bitcoin (BTC) ile başka cüzdanlara devredildiğini bildirmiştir. Şikayetleri takiben, İstanbul polisi, kullanıcıların e-postalarını, kripto cüzdanlarının hesap verilerini ve şifrelerini ihlal ettiği iddia edilen bir grup korsana karşı bir soruşturma başlattı.

26 Ekim’de Siber Suç birimi polisleri, Polisi Özel Harekat dairesi ile ortak baskınlar sonucu İstanbul’da farklı adreslerde 11 kişiyi gözaltına aldı. On şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi ve bunlardan birinin daha sonra “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Polis, iddia edilen korsanlardan iki sahte kimlik kartının yanı sıra, kullanılan birkaç cihazın da ele geçirildiği belirtti. Baskınlarda ele geçirilenler 18 cep telefonu ve SIM kart, 22 hafıza cihazı ve diğer suç araçları oldu.

Türk savcılarına göre, çalınan Bitcoin miktarı yaklaşık 437 bin Türk lirası veya 80.000 dolardan fazla. Sanal hırsızların çalınan kripto parayı, daha sonra satmadan önce izlerini örtme maksadıyla birden fazla hesaba taşıdığı iddia edildi.

Soruşturma sırasında siber suç birimi, sanal hırsızların kripto değişim hesaplarına kaydedilen yeni SIM kart numaralarını takip ederek bazı şüphelileri tespit etti. Polisler ayrıca, çalınan varlıkları, güvenlik kameralarının kayıtlarına dayanarak ATM’lerden ve bankalardan çekmeye çalışan şüphelileri de izledi. Haber, soruşturmanın devam ettiğini ve polislerin sanal hırsızların diğer kurbanları aradığınıda söylüyor.

Türk lirasının çöküşüyle birlikte, Türk halkının Bitcoin (BTC) gibi ademi merkezileştirilmiş kripto paralar satın almalarında daha fazla ilgi çekmeye başladığını bildirdi. Türk Lirası, jeopolitik faktörlerden dolayı tüm zamanların en düşük seviyesini görerek, Ağustos 2018’e kadar ABD doları karşısında yüzde 50 düşüş gösterdi.

22 Ağustos’ta, Kaliforniya polisi cep telefonlarını ele geçirerek 1 milyon dolardan fazla Bitcoin çaldı iddia edilen bir hacker’ı gözaltına aldı. Saldırı Xzavyer Narvaez, kurbanların cihazlarından kripto çalmak için “limanda dolandırıcılık” olarak da bilinen “SIM takas” yöntemini kullandı.

Ekim ayında, Vice Media destekli ABD teknoloji haber ajansı Motherboard, Oklahoma City yetkililerinin, cep telefonu numaralarını çaldıkları ve onları kripto para birimi hırsızlıklarında kullandıkları iddia edilen “en ünlü” SIM swapper’larından biri olarak kabul edildiği iddia edilen bir adamı tutukladıklarını bildirdi. Hacker Joseph Harris, blok zincir girişimciliği (blockchain startup) Crowd Machine’den 14 milyon dolarlık kripto para çalmakla suçlanıyor.

Kripto para cüzdanınızın güvenliğini arttırmanıza yardımcı olacak ” Kripto Para Nasıl Korunur?” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Kripto para hırsızlığının engellenmesi adına alınabilecek güvenlik önlemleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın