Suudi Arabistan Sınır Ötesi Blok Zincirleme Ticareti için IBM TradeLens Pilotunu Tamamlandı

Riyadh-saudi-ibm-blockchain-Suudi-Arabistan-sinir-otesi-Blok-Zincirleme-Ticareti-için-IBM-TradeLens-Pilotunu-Tamamlandi-kripto-para-cryptocurrency

Suudi Arabistan‘daki gümrük makamları, sınır ötesi ticaret platformu FASAH’ı IBM ve Maersk’in TradeLens blok zinciri (blockchain) platformuna bağlayan bir pilot uygulama geliştirildi.

IBM ve Maersk‘in geçtiğimiz yıl ağustos ayında oluşturduğu TradeLens, dijital tedarik zincirleri için bir temel oluşturmayı amaçlamış ve pilotlar arasında yer almak isteyen yaklaşık 100 kuruluşla hizmete girmiştir.

Suudi Arabistan için, yetkililerin Vizyon 2030 girişimi ile ülke ekonomisini genişletme arzusunun bir parçası.

Suudi Gümrük Valisi Ahmed Alhakbani, “Pilot, ticareti kolaylaştırmayı ve güvenlik seviyelerini artırmayı hedefleyen stratejimiz doğrultusunda, krallığı dünyanın önde gelen lojistik merkezlerinden biri olmasını amaçlamaktadır.” dedi ve ekledi:

“FASAH’ı TradeLens platformuna bağlayan son pilot, doğru yolda olduğumuzu açıkça gösteriyor.”

Komşusu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) doğrultusunda, Riyad, blok zincir (blockchain) teknolojisini son aylarda devlet düzeyinde entegre etmeye yönelik faaliyetlerini hızlandırdı.

Aralık ayında İslami finans için bankalar arası blok zinciri araçları geliştirmek için bir ortaklık başlatılırken, Krallık da bankalar arası işlemler için ortak bir kripto para birimi oluşturma konusunda BAE’ye katıldığını açıkladı.

Ekim ayında, TradeLens’i birkaç hafta sonra İspanya’nın Valensiya Liman Otoritesi ile birlikte kendi gümrük prosedürlerini düzenlemeye yönlendireceği açıklandı.

Bir Cevap Yazın