SEC Başkanı, Bitcoin ETF Onayı İçin Gerekli Yükseltmelerini Açıkladı

SEC-Baskani-Bitcoin-ETF-Onayi-İcin-Gerekli-Anahtar-Yukseltmelerini-Acıkladi-bitcoin-btc-kripto-para-cryptocurrency

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı, Bitcoin ETF ile rahat etmeden önce görmesi gereken kripto para piyasasında önemli değişiklikleri açıkladı. Bahsedilen sorunlara bazı çözümler uygulanmış olsa da, başkan daha fazla gelişme görmeyi istemektedir.

Gerekli Yükseltmeler

Salı günü Consensus Invest konferansında, SEC Başkanı Jay Clayton, SEC’in ilk Bitcoin exchange-traded fonunu (ETF) onaylamayı düşünmeden önce neleri görmek istediğini açıkladı.

Clayton, Cnbc’ye göre, Bitcoin ETF’yi onaylamadan önce kripto para piyasasında önemli güncellemeler görmesi gerektiğini” söyledi. Özellikle, SEC başkanı Bitcoin ETF ile ‘rahat’ olmadan önce kripto paralar için daha iyi piyasa gözetimi görmek istiyor” dedi.

Daha İyi Piyasa Gözetimi

Clayton’ın kaydettiği ilk mesele, kripto değişiminde piyasa gözetimi olmamasıydı. Yayında, piyasa gözetimi “borsalarda kötüye kullanım ve manipülatif faaliyetleri izleyen, önleyen ve araştıran sistemler” kullanımını kapsamaktadır.

Başkan, New York Borsası ve Nasdaq gibi borsaların hali hazırda bu izleme araçlarına sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, Dijital para birimlerinin ticaret yaptığı tüm değişim yerlerinde bu tür koruma önlemleri mevcut değildir.” dedi ve şu şekilde ifade etti:

“Yatırımcıların beklediği şey, ETF’nin mantıklı olduğu ve manipülasyon riskinden kurtulduğu emtiada alım satımıdır… Bu, rahat olmamdan önce ele alınması gereken bir konudur.”

Bununla birlikte, tüm kripto borsalarında piyasa gözetimi yoktur. Nisan ayında Nasdaq, Kripto’nun “pazarını izlemek için Nasdaq’ın Smarts Market Surveillance teknolojisini kullanacağını” söyledi. Nasdaq, teknolojisinin “dünyada en yaygın olarak uygulanan gözetim sistemi” olduğunu iddia ediyor.

Bu anlaşma, SEC’in, Bitcoin ETF’in listelenmesi ve ticareti için Bats BZX tarafından önerilen kural değişikliğini reddetmesini izledi. Komisyon, Bats BZX’in “ticaret için önemli pazarlar ile gözetim-paylaşım anlaşmaları” eksikliğinden bahsediyordu.

Salı günü, Avrupa’nın en büyük şifreleme işlem hacmi olan Bitstamp, piyasa gözetimi sağlayıcısı Irisium tarafından sağlanan bir izleme platformu uyguladığını duyurdu.

Yetersiz Koruma

Clayton ayrıca, kripto varlıklarının ne kadar güvenli depolandığıyla da ilgileniyor ve yatırımcıların ETF’lerin temel varlıklarında hırsızlık riskine maruz kalabileceklerini vurgulamaktadır. Fidelity Investments, Coinbase, Gemini, Bitgo, Itbit, Japon bankası Nomura, Goldman Sachs, Northern Trust ve Güney Kore’nin Shinhan bankası gibi şirketler tarafından bir dizi koruma çözümü araştırıldı.

Bununla birlikte, yayınladığı habere göre Clayton, koruma için alınan çözümlerin hala “iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini” söyledi. Başkan, şunları söyledi:

“Dijital varlıkların etrafında başınızın ağrımasına neden olan bazı hırsızlıklar gördük … ETF’nin gözetiminde bulunan varlıkların iyi bir şekilde korumaya alınmasına ve yok olmayacaklarına dikkat ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın