Sao Paulo Şehri, Bayındırlık İşleri için Blok Zincir (Blockchain) Kayıt Defterini Kullanacak

Sao-Paulo-sehri-Bayindirlik-isleri-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Kayit-Defterini-Kullanacak

São Paulo belediyesi, Brezilya, kamu işleri projeleri için blok zincir (blockchain) sicili kullanacak.

Belediye Kentsel Altyapı ve İşler Sekreteryası, belediye binası için bir blok zinciri (blockchain) çözümü uygulamak üzere blok zinciri (blockchain) firması olan Construtivo’yla sözleşme yaptı.

Geçmiş Verimsizliklerden Sonra Şeffaflık

Şehir, inşaat koşullarına yapılan önemli kamu yatırımlarına rağmen, kötü şartların ardından çeşitli köprülerin ve yolların kapatılmasının zorlanmasından sonra, kamu işleri için blok zincirleme (blockchain) bir çözüm uygulamaya karar verdi. Construtivo başkanı Marcus Granadeiro‘ya göre, platform tüm paydaşlar için projeyle ilgili verilere erişimi artıracak. Dedi ki:

São Paulo kentindeki tüm inşaat işi varlıklarından veya devam eden projelerden elde edilen verilerin karar vericilere çevrimiçi olarak sunulması zorunludur. Süreç ve doküman yönetimi gerçek zamanlı olarak her yerden gerçekleşiyor.”

Granadeiro, kamu işleri projeleri için blok zincir (blockchain) teknolojisinin kullanılmasının, bir projenin tamamlanmasından yıllar sonra ortaya çıkabilecek sorunların kaynağını belirleyebilmesine olanak tanıdığını, çünkü teknolojinin ilgili tüm bilgilerin sabit bir kaydını tuttuğunu belirtti.

Kamu Yönetiminde Blok Zincir (Blockchain)

Brezilya’da ve diğer ülkelerde, blok zincir (blockchain) teknolojisi, kamu yönetiminde şeffaflığı ve verimliliği artırmak için çeşitli hükümet seviyeleri tarafından giderek daha fazla uygulanmaktadır. Bu yazın başlarında, Brezilya federal hükümeti, tüm yerel kamu idarelerinin blok zinciri (blockchain) gibi yeni teknolojileri teşvik etmesini gerektiren bir taslak yasa tasarısı almaya başladı.

Ağustos ayında, ülkenin ikinci en büyük devleti olan Hindistan devlet Maharashtra hükümeti, çeşitli uygulamalarda blok zinciri (blockchain) çözümlerini test etmek için bir düzenleme hazırlamaya başladı. Maharashtra hükümeti, tedarik zinciri, tarımsal pazarlama, araç tescili ve doküman yönetimi alanlarında blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın