Rusya: Sberbank CEO’su Endüstriyel Ölçekli Blok Zinciri Kabulünün 1-2 Yıl Süreceğini Söyledi

Sberbank blockchain blok zincir kripto para cryptocurrency

Devlete ait Rus bankası Sberbank’ın başkanı, 13 Ekim’de yerel haber ajansı TASS tarafından yayınlanan habere göre, blok zincirinin benimsenmesinin bir iki sene içinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Bu hafta gazetecilere konuşan Sberbank CEO’su Herman Gref, teknolojinin endüstriyel gelişim aşamasına girdiğini şöyle açıkladı:

“Teknolojinin [blok zincirinin] etrafındaki belirsizlik artık bitti ve teknoloji endüstriyel gelişim aşamasına giriyor. Sanayi ölçeğinde uygulanabilmesi için bir iki yıl gerekir. ”

Gref, “teknolojinin olgunlaşması” göz önünde bulundurulduğunda, küresel piyasaların blok zincirinin (blockchain) büyük ölçekli ticari kabulü için “henüz hazır olmadığını” savundu.

Ekim ayının başlarında Gref, blok zincirinin (blockchain) benimsenmesi için daha genel bir zaman dilimi verdi ve bunun üç ila beş yıl içinde “hazır” olacağını, ancak hangi ölçekte olduğunu belirtmedi.

Sberbank, diğer büyük Rus bankaları ve kurumlarıyla birlikte blok zinciri (blockchain) denemelerinde aktif olarak yer almaktadır. Aralık 2017’de Sberbank, belgeleri depolamak ve blok zincirindeki verileri aktarmak için Rusya Federal Antimonopoly Servisi ile ortaklık kurdu.

Haziran ayının sonlarında Sberbank, perakende yatırımcılar için kripto para birimine dayalı yatırım seçeneklerini test etmek için Alfa Bank ile ortaklık kurdu. Ekim ayında Sberbank, devlete ait güç devi Rosseti’nin deneme blok zinciri (blockchain) çözümlerine yardımcı olması için bir danışman oldu.

Raiffeisen Bank’ın Rusya şubesi olan bir diğer banka, geçtiğimiz günlerde, teknolojinin uygulanmasını diğer alanlara genişletmeyi planlayan dijital ipotek ve banka garantileri vermek için blok zincirini uygulayacağını duyurdu.

 

Bir Cevap Yazın