Putin, Ülkeden Sermaye Çıkışını Yasakladı: Sınır 10 Bin Dolar!

Enes Cebe
soğuk savaş rüzgarları esiyor: putin’den “i̇hracat yapmıyoruz” misillemesi geldi!
Bitlo

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki yabancı yatırımcıların varlıklarını satmalarını ve ülkeden 10 bin doları aşan fonları çekmelerini geçici olarak engelleyen bir kararnameyi imzaladı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, dün yaptığı hükümet toplantısında yasağı duyurdu.

Kararın amacı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra ABD ve AB’den gelen sert ekonomik yaptırımlarla etkilenen ülkeden sermaye kaçışını durdurmak.

Diğer yandan BP ve Shell de dahil olmak üzere birkaç Batılı şirket işgal nedeniyle Rusya’daki yatırımlarını durdurmak istediklerini açıkladı.

Mişustin, yasağın, yatırımcılara Rus varlıklarını satmadan önce “dikkatli bir karar verme şansı” vereceğini ifade etti.

Reuters’in aktardığına göre Mişustin, “Mevcut yaptırım halinde, yabancı girişimciler ekonomik faktörler tarafından değil, siyasi baskı altında kararlar almaya zorlanıyor” dedi.

Rusya Finansal Risklerle Yüzleşiyor

Rus hükümeti yasağa ek olarak, Pazartesi günü aracıların Moskova Borsası’nda yabancıların elindeki menkul kıymetleri satmasını önlemek için harekete geçti.

Rus rublesi Pazartesi günü yaklaşık yüzde 30 değer kaybetti. Hızla zayıflayan ruble, ülkede hızla enflasyona yol açabilir. Ayrıca değersizleşen ruble, yaptırımların, hem ülkenin finansal sistemi hem de nüfus üzerindeki ekonomik yükünü ağırlaştırabilir.

Ruslar düşen ruble karşısında farklı yatırımlara yönelirken, ruble cinsinden bitcoin ticaret hacimleri dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin’i yasaklayan madde ab yönetmeliğinden çıkarıldı mı?

Bitcoin’i Yasaklayan Madde AB Yönetmeliğinden Çıkarıldı mı?

Sonraki Haber
citadel ceo’su griffin kripto konusunda yanıldığını söylüyor!

Citadel CEO’su Griffin Kripto Konusunda Yanıldığını Söylüyor!

İlgili Haberler