Portekiz Sahil Kasabasından Ekonomik Bir Model: Coin Sistemi

Enes Cebe
ocak ayını kazançla kapatan 5 altcoin
Bitlo

İspanyol gazete Diário de Notícias, Portekiz’de bir kasaba olan Cascais’in, kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlandığını bildirdi.

Cashcais olarak adlandırılan coin, kıyı tatil beldesinde sürdürülebilir davranışı teşvik ederek yerel ekonomiyi desteklemek amacıyla çıkartılacak. Habere göre coin, beldenin üretim ve tüketim döngüsünde sosyo-ekonomik açıdan bir dönüm noktası olacak. 

Döngüsel Ekonomi

Cascais Belediye Başkanı Carlos Carreiras bu süreçte iki üniversite ile birlikte çalıştıklarını bildirerek gelişmelere ilişkin şu açıklamaları yaptı: 

Universidade Nova de Lisboa ve Nova SBE ile bir yıldan fazla bir süredir, sürdürülebilirliğin üç ana vektörüne (sosyal, çevresel ve ekonomik) dayanan bu yerel dijital para birimi sürecinin tamamını oluşturmak için çalışıyoruz.

Resmi lansman tarihi henüz açıklanmadı. Ancak bu proje, Carreiras’ın, üçüncü dönemi için verdiği taahhütlerden biriydi. 

Kasaba yetkililerine göre, Cashcais coinin piyasaya sürülmesinin belediyedeki yerel ekonomiyi canlandırması bekleniyor.

Belediye, temel ekonomik hedefler doğrultusunda “Kullanıcılar katılımcı ortaklardan alışveriş yaptıklarında, bir geri ödeme alacaklar. Yüzdelik bir geri ödeme” açıklamasını yaptı.

Çevresel ve sosyal alanlarla ilgili olarak Belediye, “belediyedeki ekolojik ayak izini ve sosyal eşitsizlikleri azaltmaya yardımcı olan iyi uygulamalar Cashcais ile ödüllendirilecek.” dedi. 

Carreiras, kripto paranın ihraç edilmesini “ileriye doğru dev bir adım” olarak nitelendirdi. Bunun dünya çapında birçok yerel otorite tarafından da “toplumsal uyumu ve doğal kaynakların korunmasını korurken yerel ekonomiyi artırma” çabasıyla yapılacağına inandığını söyledi. 

Belediye, para biriminin tasarımında vatandaşların çıkarlarını gözetmek ve piyasayı analiz etmek amacıyla bir soruşturma yürütüldüğünü temin etti.

Ödüllü uygulama, vatandaşların geri dönüşüm, kan bağışı yapma, toplu taşıma araçlarını kullanma veya hayvan sahiplenme gibi belirli eylemleri gerçekleştirirken puan toplamasına olanak sağlayacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ünlü yatırımcı ray dalio’dan bitcoin yorumu

Ünlü Yatırımcı Ray Dalio’dan Bitcoin Yorumu

Sonraki Haber
ethereum balinaları portföyünde ne tutuyor

Ethereum Balinaları Portföyünde Ne Tutuyor

İlgili Haberler