Ponzi Dolandırıcılığından Suçlu Bulunan BitConnect Kurucusu Firar Etti!

Enes Cebe
ponzi dolandırıcılığından suçlu bulunan bitconnect kurucusu firar etti!
Bitlo

BitConnect’in kurucusu Satish Kumbhani, ABD’deki kullanıcıları 2,4 milyar dolarlık bir tutarla dolandırmaktan hüküm giymişti ancak bir anda ortadan kayboldu. 

Hindistan’da İzini Kaybettirdi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Kumbhani’ye, BitConnect platformunda 2 milyar dolardan fazla parayı çaldığı iddiasıyla ayrı ayrı dava açmıştı. Hindistan vatandaşı olan Kumbhani, geçen hafta ABD Adalet Bakanlığı tarafından hüküm giymişti. Şu an mahkumun nerede olduğu bilinmiyor.

Yetkililer, Kumbhani’nin Hindistan’da izini kaybettirdiğini ve nerede olduğunu bilmediklerini ifade ettiler. 

Kıdemli dava avukatı Richard G. Primoff, “Komisyon, bu dava açıldığı sırada bir Hint vatandaşı olan Kumbhani’nin nerede olduğunu bilmiyordu” dedi. 

Primoff konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Komisyon, Kasım ayından bu yana Kumbhani’nin adresini bulmak için o ülkenin mali düzenleyici makamlarıyla istişare ediyor. Ancak şu anda Kumbhani’nin yeri bilinmiyor. Komisyon, sonuç ne olursa olsun, başarılı veya başarısız, bunun hakkında tam bir tarih veremeyeceğini söylüyor. 

Avukat Primoff, ABD Bölge Yargıcı John Koeltl’den davayı 30 Mayıs’a kadar uzatma talebinde bulundu.

BitConnect Dava Süreci

2016 yılında kurulan BitConnect, 2017 yılının ortalarında ilk madeni para arzı çıkışıyla (BCC) en büyük ve en popüler projelerden biri olmuştu. Küresel yatırımcılardan milyarlarca dolar topladığı iddia ediliyor. 

Ancak platform ve ürünün giderek daha fazla düzenleyici ve yatırımcı tarafından incelenmeye başlaması, platform yöneticilerinin 16 Ocak 2018’de kazanç platformunu kapatmasını beraberinde getirdi. BCC fiyatları, bu olaylardan sonra yaklaşık 500 dolarlık seviyeden 1 doların altına kadar düştü. 

Bu tür gelişmeler,  BitConnect’in kurucularını adalete teslim etmek için dava sürecini başlatmıştı. Diğer ortak Arcaro, 1 Eylül 2021’de, elektronik dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmişti.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
geçen şubat ayında kripto para piyasasında ne yaşandı?

Geçen Şubat Ayında Kripto Para Piyasasında Neler Yaşandı?

Sonraki Haber
marketcap to thermocap ratio on chain analizi

Marketcap to Thermocap Ratio

İlgili Haberler