NATO, AB ve G7 Olağanüstü Liderler Zirvesinde Öne Çıkanlar: Savaş, Enerji ve Güvenlik

Enes Cebe
nato, ab ve g7 olağanüstü liderler zirvesinde öne çıkanlar: savaş, enerji ve güvenlik nato ss1m cover
Bitlo

Rusya’nın Ukrayna’ya işgal etmesi ve halihazırda devam eden savaş sebebiyle Brüksel, eşi benzeri görülmemiş üç önemli zirveye ev sahipliği yaptı. 

NATO, G7 ve AB liderlerinin aynı günde “savaş” gündemiyle toplandığı zirvede Rusya karşısında askeri, ekonomik ve diplomatik güçlerin birlikte kullanılması konuşuldu. 

Vladimir Zelensky’nin sürekli yinelediği “hava sahalarının kapanması, savaş uçağı veya uçaksavar füze” gibi taleplerinin yerine getirilmesi beklenmiyor. 

Zelensky, Brüksel’de gerçekleşen NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne uzaktan çevrimiçi olarak bağlanarak yaptığı konuşmada tekrar “Ukrayna’ın savaş uçaklarına, tanklara, daha iyi hava ve deniz savunma silahlarına ihtiyacı var” diyerek isteklerini yineledi. 

Ukrayna devlet başkanı, NATO liderlerine “20 binden fazla tankınız var ve bunun yüzde birini vermenizi – satmanızı – istedik ama kesin bir cevap alamadık. Savaş sebebiyle yaptığımız yardım çağrılarına yanıt alamamak korkunç birşey. Sadece yaşamak istiyoruz” diye seslendi. Zelensky herhangi bir delil göstermeden Rus birliklerinin fosfor bombası kullandığını ve Ukrayna’nın AB’ye tam üyelik talep ettiğini söyledi. 

nato, ab ve g7 olağanüstü liderler zirvesinde öne çıkanlar: savaş, enerji ve güvenlik 61243231 403

ABD ve AB Enerji Anlaşması Yapacak mı?

ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa’nın Rus enerji kaynaklarına karşı bağımsızlığını desteklemek için yeni bir enerji anlaşması duyurabilir. Bloomberg haberine göre Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jack Sullivan “ABD ve Avrupa arasında daha fazla doğalgaz ve hidrojen anlaşmasının cuma gününe kadar açıklanabileceğini” ifade etti.

Enerji Sorunu, Yüksek Maliyetler

Uzun bir süredir tedarik sıkıntılarının yaşandığı bir ortamda Rusya-Ukrayna savaşının baş göstermesi emtia ve enerji fiyatlarının bir hayli yükselmesine neden oldu. Özellikle AB’nin Rusya’ya karşı enerji bağımlılığının yüksek olması, bu soruna karşı nasıl önlem alınacağı gibi soruların sorulmasına neden oldu. 

Almanya 13 milyar Euro’luk yeni bir enerji destek paketi duyurdu. Pakette gelir vergisi mükelleflerinin maaşlarına bir defaya mahsus 300 Euro fatura desteği verilecek. Söz konusu pakette ailelere çocuk başına 100 Euro destek de mevcut. Ayrıca yakıttan alınacak vergilerin minimuma düşürülmesi de paketin kapsamında yer alıyor. 

Türkiye’nin Rolü

NATO zirvesinde Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki zirvenin yanı sıra Ukrayna meselesi üzerine üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Birçok uzmana göre hem Rusya hem de Ukrayna ile olan ilişkileri nedeniyle arabuluculuk görevi görebilecek tek ülke Türkiye. Bu sebeple Erdoğan’ın yapacağı kritik görüşmelerden çıkacak kararlar, hem Putin hem de Zelenskiy açısından önem arz ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveden sonra düzenlenen basın toplantısında “güvenliğin bölünmezliği ilkesi” ve savunma sanayi alanında Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu. 

İlgili İçerik: Soğuk Savaş Başladı mı? Biden Rusya’dan Enerji İthalatını Yasakladı

İlgili İçerik: Soğuk Savaş Rüzgarları Esiyor: Putin’den “İhracat Yapmıyoruz” Misillemesi Geldi!

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
virginia bankaları kripto saklama hizmeti sunacak!

Virginia Bankaları Kripto Saklama Hizmeti Sunacak!

Sonraki Haber
florida vergi ödemelerini kripto ile kabul edecek mi?

Florida Vergi Ödemelerini Kripto ile Kabul Edecek mi?

İlgili Haberler