Moskova Öğrenci Konseyleri Haziran Ayında Pilot Blok Zincir (Blockchain) E-Oylamayı Planlıyor

Moskova-ogrenci-Konseyleri-Haziran-ayinda-Pilot-Blok-Zincir-Blockchain-E-Oylamayi-Planliyor-dagıtılmış-defter-teknolojisi-dlt

Moskova’nın yetkilileri, Haziran 2019’un sonlarında üniversite öğrenci konseyi seçimlerinde blok zincir (blockchain) temelli elektronik oylamayı pilot planlamayı, belediye başkanlığı seçimlerinin uygulanmasının yanında olabilecek yöntemleri belirleyerek 6 Mayıs ‘ta yaptığı açıklamada belirtti.

Rapora göre, proje Moskova Bilgi Teknolojileri Bölümü (DIT) ve Moskova Şehir Seçim Komisyonu’nun (Mosgorizbirkom) desteğiyle test edilecek.

DIT genel başkan yardımcısı Artem Kostyrko, pilot programın teknik şartnamelerinin Mayıs ortasındaki onay için Mosizbirkom’a gideceğini açıkladı. Kostyrko, gerekli yasaların kabul edilmesinden ve komisyon şartnameleri onaylamasından sonra, DIT ‘in programı kamuoyuna açıklayacağını belirtti.

Moskova şehir konseyi, Şubat ayında e-oylama sisteminde blok zincir (blockchain) kullanmak için önce bir taslak sundu. Nisan ayının sonlarında, Rus Duma, Moskova Duma’nın bir sonraki seçimlerinde 8 Eylül’de yapılacak e-oylamalara izin veren bir yasa tasarısını geçti. Moskova Duma’sı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile e-oylama sürecini ve sonuçlarını korumayı planlıyor.

Rusya Federasyonu iktidar partisi olan United Russia, Mart ayında e-oylama için blok zinciri (blockchain) etkin bir platform başlattı.

Bu arada, blok zinciri (blockchain) ile ilgili faaliyetler ve kripto endüstrisi, Rusya Federasyonu’nda büyük ölçüde düzensiz kalıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin bu tür düzenlemeleri kabul etmesi için 1 Temmuz 2019 tarihini belirledi.

Geçtiğimiz hafta, Singapur hükümeti, Singapurlu 18 eğitim kurumundan gelen öğrencilere 2019’dan başlayarak blok zincir (blockchain) tabanlı dijital sertifikalar sağlamak için tasarlanan OpenCerts projesini açıkladı.

Bir Cevap Yazın