Microsoft ve Diğer Teknoloji Hisselerinde Satışlar Sürüyor

Enes Cebe
microsoft ve diğer teknoloji hisselerinde satışlar sürüyor
Bitlo

Çoğunlukla ABD’de işlem gören teknoloji hisseleri, hisse senedi ve kripto piyasasında gelişen olumsuz havayla birlikte satış baskısı yaşadı.

Bazı piyasa yorumcuları teknoloji hisselerinde, 2008 mali krizinden bu yana yaşanacak en büyük düşüşün başlangıcından ABD Fed’in sorumlu tutulacağını düşünüyor.

ABD borsası, Federal Rezerv Toplantı tutanaklarının iki ay içinde olası bir faiz artışına işaret etmesiyle sert bir darbe aldı.

Microsoft şirketinin (NASDAQ: MSFT) hisse fiyatı Perşembe gününü 316,38 dolardan kapattıktan sonra,yaklaşık yüzde 1 düşüşle 313,80 dolar civarında işlem görüyor. 

Etkilenen diğer teknoloji hisseleri arasında Apple Inc (NASDAQ: AAPL), Alphabet Inc (NASDAQ: GOOGL), SnowFlake Inc (NYSE: SNOW) ve DocuSign Inc (NASDAQ: DOCU) bulunuyor. Dün yapılan hesaplara göre sırasıyla yüzde 2.66, yüzde 4.59, yüzde 5.91 ve yüzde 6.65 düşüş yaşadılar.

Daha kötüsü, koronavirüs tedarik zincirinde hasara yol açtı. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar global arzı etkileyerek fiyatların yükselmesine neden oluyor. Artan navlun fiyatları ve tedarik zincirindeki sıkıntılar da enflasyona neden oluyor. Yükselen enflasyon seviyesi Fed’in tedbirlerini sıkılaştırmasına neden olan bir faktör. 

Sonuç olarak, Nasdaq Composite Endeksi 522,54 puan düşerek Çarşamba gününü yüzde 3,34 düşüşle kapattı. BNP Paribas Asset Management Piyasa Stratejisti Daniel Morris, “Özellikle ABD faiz oranlarının yükselmesini bekliyorsak, bu göreceli olarak teknolojiyi engellemeli” dedi.

Morgan Stanley Analisti Andrew Sheets, Avrupa ve Japonya’nın daha iyi performans gösterdiğini söylüyor:

Yatırımcılar bu piyasalara (Avrupa ve Japonya) baktıklarında, onları faiz oranlarının yükselmesi durumunda cezalandırılması gereken piyasalar olarak görmüyorlar. 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
gamestop kripto dünyasında ses getirmeye devam ediyor

GameStop Kripto Dünyasında Ses Getirmeye Devam Ediyor

Sonraki Haber
ak partiden bir kripto açıklaması daha!

AK Partiden Bir Kripto Açıklaması Daha!

İlgili Haberler