Fed Tutanakları Sonrası Kripto ve Döviz Piyasasının Durumu

Enes Cebe
dolar ve altın piyasasında kritik bekleyiş sürüyor
Bitlo

ABD’de süren enflasyon endişeleri boşa çıkmamış görünüyor ki Fed, beklenenden daha hızlı adım atmak için şahin duruşunu kesinleştirdi. 

Fed’in dün yayınladığı Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Aralık 2021 tarihli toplantısına ilişkin tutanaklarda, faiz artışının piyasa beklentisinden daha erken bir tarihte yapılabileceği vurgulandı. 

Tutanaklarda yer alan ifade şu şekilde:

Üyeler genel olarak, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti.

Makroekonomik veri tarafına baktığımızda ise ABD Aralık ayı özel sektör istihdamı, geçen yılın aynı ayından 807 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üstünde bir yükseliş kaydetti. Piyasa beklentilerinin üstünde gelen istihdam verileri, şahin duruşla paralel bir anlayışın sinyallerini veriyor. 

Analistler, Fed tutanakları yayınlanmadan önce 2022 yılı için mayısı faiz artışı açısından başlangıç olarak görüyordu. Ancak tutanakların yayınlanması ile analistler, Fed’in martta bir faiz artışına gitmesine ihtimal veriyor. 

Kripto Paralar Fed Tutanakları Sonrası Negatif Seyrediyor

Kripto paralarda fed tutanakları sonrası negatif bir seyir hakim. Bitcoin şu sıralarda dünkü yüzde 5’lik düşüşün ardından yeni günde de yüzde 2,3 düşüşle 43 bin dolar civarında işlem görüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin’in negatif seyri diğer kripto para birimlerini de olumsuz etkiliyor. 

Dolar ve Altın Ne Durumda?

Fed’in şahin duruşu doların güçlenmesini sağlıyor. Son 1 hafta içinde 13 seviyelerinde gezinen dolar, tutanakların yayınlanması ile 14 tl sınırına dayandı. Dolar/tl şu sıralarda 13,75’den işlem görüyor. 

Altının ons fiyatı ise dün 1.830 dolardan başlayan düşüşünü bugüne de taşıyarak 1.800 dolar sınırına geriledi. Gram altın, her ne kadar ons altın da düşüş yaşansa da doların güçlenmesiyle birlikte istikrarını bozmayarak 800 lira üstünü test etti. Yazım esnasında 796 lira seviyelerinde seyrediyor. 

Şahin Duruş Neyi İfade Ediyor?

Para politikası duruşu, gelecekteki faiz oranlarının artacağı yönünde ise şahin olacağı söylenmektedir. Böyle bir para politikası, varlık alımlarının azaltılması yoluyla desteklenerek, piyasadaki bol likiditeyi azaltmak esasına dayanıyor. 2020 başından bu yana koronavirüsün olumsuz etkisine karşı ekonomiyi canlı tutmak için varlık alımlarının artmasının, yani piyasanın fonlanmasının yavaş yavaş sonuna geliniyor. Bu durumda doların diğer para birimlerine karşı değerlenmesi, risk iştahının azalarak varlıkların mevduat ve tahvil faizlerine kayması muhtemel gözüküyor. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
fed beklenen cbdc’si raporunu yayımladı

FED’in Yayımladığı Tutanakların Ardından BTC Düşüşe Geçti

Sonraki Haber
mansur yavaş’tan metaverse açıklaması

Mansur Yavaş’tan Metaverse Açıklaması

İlgili Haberler