Malezya Şeriat Konseyi Kriptoyu Destekliyor

Malezya-seriat-Konseyi-Kriptoyu-Destekliyor

Kripto para işlemlerinin Şeriata uygun olduğunu olduğunuz açıklayana Malezya din kurulu, bu alanın yatırım için çok uygun olduğunu belirtti.

Menkul Kıymetler Malezya şeriat komisyonu başkanı Dr. Modh Daud Bakar, kripto paraların büyük potansiyeli olduğunu fakat ülkede varlık olarak çok bilgi olmamasının bu alanda yatırımların az olduğunu belirtti.

Kuala Lumpur’da düzenlenen 2020 SCxSC Fintech Konferansında yaptığı konuşmada Bakar, Malezyalı yatırımcıların sadece % 2 gibi çok az bir kesiminin bu alanda yatırım yaptığını söyledi. Kripto paraların Şeriata göre bir para birimi değil bir emtia olarak görüldüğünü de söyledi.

“Bu bir değişim aracı ve insanların emtiaları değişim aracı olarak kullanmasını engelleyemeyiz. Piyasadaki e-bilet veya emtiaları satın almak gibi bir şey.”

Bakar ayırca, kripto paraların kabulünün ilerleyen zamanlarda bir çok farklı alanın oluşmasına olanak sağlayabileceğini ve insanların alış ve satış yapabileceği bir yatırım varlığı olarak görülebileceğini de ekledi. Dünyada küresel ekonomi alanında büyümede kripto paraların çok önemli bir yer tutabileceğini belirtti.

Kripto paralar ile Şeriat arasındaki tartışmalar hala bir çok ülkede devam etmektedir. 2018 yılında Endonezyalı bir fintech şirketinin danışmanının kripto paraların Şeriata uygun olduklarını belirtmişti. Bu konuda yapılan bir diğer yorum ise, kripto paraların bir emek ispatına dayalı olması nedeniyle borç sisteminde olan reel paradan daha da Şeriata uygun bir sistem olduğu belirtilmişti.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın