Libra Duruşması Üst Düzey Milletvekillerinin Endişelerini Gideremedi

Libra-Durusmasi-ust-Duzey-Milletvekillerinin-Endiselerini-Gideremedi-facebook-kripto-para-cryptocurrency-stablecoin-mark-zuckerberg
Facebook CEO'su Mark Zuckerberg

ABD’nin Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde yapılan ifadenin ardından, milletvekilleri Libra stablecoin ‘in muhtemel lansmanı konusunda hala endişeli.

23 Ekim’de, milletvekilleri Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in açıklamalarını duydular ve Libra’dan Facebook’un veri politikalarına ve platformdaki olası dış etkenlere tepki olarak çeşitli konuları kapsayan sorular sordular.

Duruşmanın ardından, komite başkanı Maxine Waters, Cointelegraph’a “Bu noktada Libra’yı hiç desteklemiyorum” dedi. Ve ekledi:

“Ve eğer bunu yaparsa ya da yapılırsa desteklemişim gibi değil. Bu noktada Terazi destekçisi değilim. Ne olduğunu bilmiyorum, bunun yeterli olduğunu sanmıyorum.”

“[Zuckerberg] ‘in bu devasa projeyle – bu büyük fikirle, gerçekten çözülmemiş bütün diğer kaygılarıyla birlikte ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum” demeye devam etti.

Adaylar yasağın yeniliği engelleyebileceğini söylüyor

Finansal Hizmetler Komitesi’nden bir dizi temsilci Libra’ya hızlı davranmamasının ABD’nin geride kalmasına ve finans ve inovasyon alanında küresel bir lider olarak yerini kaybetmesine yol açabileceğini belirtti. Rep. Patrick McHenry, “Bugün Amerikan inovasyonu konusunda bir denemedir” diyerek yorumlarına başladı.

Spesifik olarak, Facebook kurucusu Çin’in, ulusal para biriminin dijital versiyonunda çalıştığını, bunun Libra gibi bir dolar destekli bir projeden önce meyve vermesi halinde, ABD’nin ekonomik ve jeopolitik konumunu tehdit edebileceğini belirtti.

Zuckerberg, “Finans sektörü durgun. İhtiyacımız olan inovasyonu destekleyecek dijital bir finansal mimari yok. […] Libra çalışacak mı bilmiyorum ama yeni şeyler denemeye inanıyorum.”

Duruşma sonrasında yaptığı açıklamada Waters, inovasyonu desteklediğini belirtti, ancak öncelikle projenin ne olduğunu ve hükümet, potansiyel olarak şaşırtıcı miktarda bir servet yönetebilecek Libra Birliği’ne yeşil ışık vermeden önce nasıl çalıştığını bilmesi gerektiğini belirtti.

Hazine Bakanlığı Libra’yı izliyor

Dün ayrı bir duruşmada, Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Hazine’nin görüş alanı altında faaliyet gösteren Finansal İstikrar İzleme Konseyi’nin (FSOC) kripto para birimlerini (cryptocurrency) ve Libra’yı izlemek için bir çalışma grubu oluşturduğunu belirtti.

Mnuchin, Libra Derneğine katılan kurumların, FSOC’nin projeyi düzenlemesinin tek yolu olabileceğini de sözlerine ekledi.

Görsel cnbc.com sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın