Kripto Para Borsalarının Bitcoin Rezervlerinde Düşüş Yaşanıyor

Kripto Para Borsalarının Bitcoin Rezevlerinde Düşüş Yaşanıyor

Kripto para borsalarının Bitcoin rezervlerinde geçen yılın aynı dönemine göre 5 milyar dolarlık düşüş yaşandığı bildiriliyor. Dünya genelindeki kripto borsalarının BTC rezervleri 2,4 milyona (25 milyar USD) gerilemiş durumda. Oysa 2019’un aynı döneminde küresel piyasalardaki BTC rezervi 2,8 milyon yani yaklaşık 30 milyar USD dolaylarındaydı. 

Uzmanlar Bitcoin rezervlerindeki düşüş eğiliminin satış baskısının önüne geçebileceği anlamına geldiğini ifade ediyor. Zira yatırımcılar cüzdanlarındaki Bitcoinleri satmak için borsalara göndererek, borsa rezervlerinin yükselmesine sebep olurlar. Traderlerin Bitcoinlerini cüzdanlarında tutma eğilimi 2020’nin son çeyreğinde Bitcoin fiyatındaki yükseliş beklentisinin de artmasını sağladı.

Borsalardaki BTC girişleri ağustos ayından itibaren düşmeye başladı ve Bitcoin fiyatı 10,300 USD’den 10,700 USD seviyesine yükselince rezervlerdeki düşüş eğilimi hız kazandı. 

2020’nin üçüncü çeyreğinde yaşanan Bitcoin yükselişinin arkasında önemli nedenler bulunuyor. Trump yönetiminin teşvik pakedi hisse senetleri ve altın fiyatlarına ciddi katkı sağlarken, Bitcoin de bu yükselişten payına düşeni aldı. Teşvik pakedi kararı zayıf dolar endeksi ve düşük faiz ortamıyla birleşince Bitcoin fiyatının yükselmesi için uygun bir zemin oluşmasını sağladı. 

2020’nin son çeyreğinde Bitcoin fiyatının yukarı yönlü hareketini sağlayabilecek başka güçlü beklentiler de söz konusu: Trump yönetiminin olası ikinci teşvik pakedi, ihracat potansiyelini daha da arttırmayı hedefleyen ABD hükümetinin Amerikan dolarını düşük tutmaya istekli görünmesi ve Covid-19 aşı çalışmalarından başarılı sonuçlar alınacağı beklentisi bunlardan bazıları. 

Büyük ölçüde ABD dolarına endeksli fiyatlanan Bitcoin’in 2020’nin son çeyreğinde başarılı bir performans göstereceği beklentisi tüm bu gelişmeler nedeniyle daha da güçleniyor diyebiliriz.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın