Kosova’da Yüzlerce Kripto Madencilik Makinesine El Konuldu

Enes Cebe
bitcoin 44 bin doları aşarken kripto madencilik hisseleri de yükseliyor
Bitlo

Kosovalı yetkililer, hükümetin ülkede kripto madenciliğini yasaklamasının ardından yaklaşık 300 kripto para madenciliği makinesine el koydu.

Birkaç polis eyleminden sonra, Kosova makamları 300’den fazla kripto para madenciliği cihazına el koydu. Ülkenin Enerji ve Ekonomi Bakanına göre el koyma, ayda on binlerce Euroluk tasarrufu beraberinde getirecek.

Kosova’da Yasağın Boyutu Büyüyor

Avrupa’daki birçok ülkeyi takiben Kosova da elektrik fiyatlarının yol açtığı bir enerji kriziyle mücadele ediyor. Kış aylarında tüketimi azaltmaya ve elektrik kesintilerini ortadan kaldırmaya çalışan hükümet, kısa süre önce kripto para madenciliği konusunda kapsamlı bir yasak getirmişti.

Yasağın duyurulmasından birkaç gün sonra, yerel kolluk kuvvetleri, ilk operasyonu gerçekleştirdi. Yakın tarihli bir açıklamaya göre , Kosova Polisi ve Kosova Gümrükleri ortak bir operasyon düzenledi ve ardından Leposaviç ’te 272 “Antminer” Bitcoin madencilik makinesi ele geçirildi.

Başkent Priştine yakınlarındaki ayrı bir operasyonda yetkililer, 35’i aktif çalışan, 39 kripto para madenciliği cihazına daha el koydu.

Bu arada polis, Druar köyü yakınlarında yasaklı ekipman taşıyan bir aracı da durdurdu. Sürücünün, arabasında altı kripto madenciliği makinesi ve 42 grafik kartı (GPU) sakladığı iddia ediliyor.

Kosova Ekonomi ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli , polisin operasyonlarını birinci ağızdan paylaştı. Hesaplarına göre, el koyma işlemleri, kriz sırasında yüzlerce Kosovalı ailenin enerjisine eşit ve vergi mükelleflerinin parasından her ay on binlerce Euro tasarruf sağlayacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin ile i̇lgili i̇lk tweet 13 yaşında running

Bitcoin ile İlgili İlk Tweet 13 Yaşında

Sonraki Haber
barbie nft dünyasına adım atıyor

Barbie NFT Dünyasına Adım Atıyor

İlgili Haberler