Kamboçya Bankası: Blok Zincir (Blockchain) Ödemeleri İle Daha Fazla Kontrol Sağlayacağız

National-Bank-Cambodia-Kamboçya Bankası-Blok-Zincir-Blockchain-odemeleri-ile-Daha-Fazla-Kontrol-Saglayacagiz

Kamboçya Ulusal Bankası Vali Yardımcısı Serey Chea, 22 Ekim’de yayınlanan CNBC ile yapılan röportajda blok zincir (blockchain) ödemelerinin daha fazla finansal kontrol ve havale etkinliği sağlayacağını söyledi.

Chea, Kamboçya Ulusal Bankası’nın perakendeye yönelik yurtiçi blok zinciri (blockchain) ödemeleriyle deneyler yaptığını belirtti, ancak asıl ilgi onları sınır ötesi işlemler için test etmek olduğunu söyledi. Kurumun Malezya bankası Maybank ile işbirliği yaptığını belirtti.

Ortaklığın zamanında açıklanmadığı halde Maybank’ın, Kamboçya Ulusal Bankası ile sınır ötesi ödemeler ve havale ödemeleri konusunda bir mutabakat zaptı imzaladığı bildirildi.

Yurtdışındaki işçiler için masrafların düşürülmesi

Ayrıca, Kamboçya’daki birçok yerli işçinin Malezya’da ikamet ettiğini ve bu işçilerin eve gönderdikleri para transferlerine uygulanan ücretin en az %10 olduğunu açıkladı. Projenin amacı, çok daha düşük ücretlere izin vermek, aynı zamanda paraların transferlerinin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Ayrıca, sistemin bu işçilerin parayı doğrudan Kamboçyalı kamu hizmet şirketlerine, okullara ve benzerlerine göndermelerine izin vereceğini açıkladı. Amaç, tavsiye edilen parayı harcamak için transferin lehtarına güvenmek yerine para üzerinde daha fazla kontrol sağlamaktır.

Temmuz ayında, Filipinler merkezli UnionBank, Filipinler’den Singapur’a blok zinciri (blockchain) tabanlı bir sınır ötesi havale pilotunu başarıyla tamamladı.

Bir Cevap Yazın