Japonya Merkez Bankası: Merkez Bankası Tarafından Yayınlanan Kripto Para Birimi Etkili Bir Ekonomik Aracı Değildir

japonya-merkez-bankası-kripto-para-cryptocurrency

New York Times‘ın haberine göre, Japonya Merkez Bankası (BOJ) temsilci yardımcısı Masayoshi Amamiya geçtiğimiz günlerde merkez bankası tarafından yayınlanan kripto para birimleri (CBDC) konusundaki olumsuz tutumunu yineledi.

Cumartesi günü Japonya’nın merkezi Nagoya’da yapılan bir toplantıda konuşan Amamiya, bu tür kripto para birimlerinin mevcut parasal sistemleri iyileştirme olasılığının düşük olduğunu iddia ederek CBDC’lerin kullanımı konusunda şüphelerini dile getirdi. Amamiya, Japonya Merkez Bankası’ın (BOJ) kripto para birimleri çıkarmayı planladığını da belirtti.

Japonya Merkez Bankası – Bank of Japan (BOJ)

Makale de, bazı finansal uzmanların, merkez bankalarının faiz oranlarının sıfıra düşmesiyle ekonomiyi kontrol etmeleri için bir araç olarak bir CBDC’yi düşündüklerini bildirmektedir. Bu teoriye göre, bir CBDC, merkez bankalarının bireylerden ve firmalardan mevduatlara daha fazla faiz uygulayarak ekonomiyi canlandırmasını ve böylece daha fazla para harcamasını sağlayacaktır.

Amamiya, merkez bankaları tarafından çıkarılan para birimleri üzerindeki faiz artırımının sadece merkez bankalarının mali sistemden parayı elimine etmesi durumunda işe yarayacağını iddia eden teoriyi sorguladı. Aksi takdirde, halka faiz ödememek için kripto para birimlerini paraya çevirmeye devam edecektir.

“Merkez bankalarının nominal faiz oranlarındaki sıfır alt sınırın üstesinden gelebilmesi için, toplumdan nakde geçmeleri gerekiyor” dedi.

Amamiya, ülkedeki nakit paranın hala popüler bir ödeme şekli olduğu için, Japonya’daki yetkin paranın ortadan kaldırılmasının “merkez bankası olarak bizim için bir seçenek olmadığını” iddia etti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) temsilci yardımcısı, bankanın yerleşim ve ödeme amaçları için halk tarafından yaygın olarak kullanılabilecek bir CBDC oluşturmayı planladığını vurguladı. Banka, mevcut egemen para birimlerinden banka tarafından verilen kriptoya geçişin “oldukça yüksek bir engel” olarak kabul edilirken, kripto varlıkları genellikle spekülatif yatırımlarla ilişkilendirildiğini ve istikrarlı bir ödeme aracı sunmadığını belirtti.

Nisan ayında, Amamiya, devlet destekli bir kripto paranın mevcut finansal sistem üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini iddia ederek CBDC’ler hakkında benzer bir şüpheci açıklama yaptı. Ancak, bu kez, Amamiya, bankanın gelecekte kripto gibi gelişen fintech’leri hala incelediğini iddia etti.

Bu haftanın başlarında, Japon vergilendirme politikası komitesi, mevcut karmaşık vergi dosyalama rejimini hafifletmek isteyen katılımcılar ile kripto para birimi vergi raporlama sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan bir görüşme düzenledi.

16 Ekim’de Japonya’nın mesajlaşma devi LINE, son zamanlarda geliştirilen LINK (LN) jetonunu yerli BITBOX kripto para değişim borsası üzerinden başlattı.

Japonya Merkez Bankası’nın kripto para değerlerine olan tutumuna karşı siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın