Japonya, Kripto Para (Cryptocurrency) Marjin Ticareti İçin Yeni Düzenlemeler Sunuyor

Japonya-kripto-Para-Cryptocurrency-Marjin-Ticareti-İcin-Yeni-Duzenlemeler-Sunuyor-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc

Yerel finans kurumu Nikkei’nin 18 Mart’ta bildirdiğine göre, Japon mali düzenleyicilerinin kripto para (cryptocurrency) birimi marj ticareti için yeni düzenlemeler getirdiği bildirildi.

Ülke hükümetinin yürütme organı olan Japon Kabinesinin, Japonya’nın finansal araçlarına ve ödeme hizmetleri yasalarında yapılan değişiklik taslaklarını onayladığı ve ilk depozito işleminin iki ila dört katında kripto para (cryptocurrency) birimi marjı ticaretindeki kaldıracı sınırladığı bildirildi.

Marj ticareti, bir komisyoncudan finansal varlık alım satımı yapmak için borçlanma fonlarının kullanılmasıdır, böylece kredi için bir teminat oluşturur.

Nisan 2020’de yürürlüğe gireceği bildirilen yeni kuralların, kripto para birimi döviz borsası (cryptocurrency exchange) operatörlerinin o tarihten 18 ay içinde kayıt yaptırmalarını gerektirecek ve bu durum Finansal Hizmetler Ajansının (FSA) kayıt dışı kripto işlemleri ile ilgili olarak ilgili tedbirler almalarını sağlayacak.

Yeni düzenlemelerin yayınlanmasının ardından, kripto para (cryptocurrency) birimi ile işlem yapan işletmeler, yatırımcıları korumak için menkul kıymet yatırımcılarına benzer şekilde izleneceklerdir. Ek olarak, kripto para (cryptocurrency) birimi operatörleri, marj ticareti yapanları ve ilk para teklifleri (ICO) aracılığıyla belirteçleri verenleri tanımlamak için gruplara bölünecektir.

Bu hareketle, düzenleyicilerin yatırımcıların Ponzi Şemalarına yakalanmalarını önlemenin yanı sıra meşru şirketleri bağış toplama aracı olarak teklifler uygulama konusunda teşvik etmeyi amaçladıkları bildiriliyor.

Ocak ayında FSA, kripto paralara (cryptocurrency) yatırım yapmak isteyen kayıtsız firmaların düzenlemesini düşündüğünü ortaya koydu. Gelişme, ülkedeki mevcut düzenleyici çerçevede, bir reel para birimi yerine kriptodan fon toplayan kayıtsız firmaların yasal bir gri bölgede kaldığı bir açık deliği kapatma teklifi olduğu bildiriliyor.

Ağustos 2018’de FSA’nın komisyoncusu, ajansın, kripto para (cryptocurrency) birimi endüstrisinin, tüketicinin korunması ile teknolojik yenilik arasındaki “dengeyi” bulmak için “uygun düzenlemeyle” büyümesini istediğini söyledi:

“[Kripto endüstrisini] aşırı derecede frenlemek gibi bir niyetimiz yok. Uygun düzenleme altında büyüdüğünü görmek istiyoruz. ”

Bir Cevap Yazın