İsveç Merkez Bankası Şefi; Libra ve ‘Önemli Katalitik Olay’

Swedish-Riksbank-isvec-Merkez-Bankasi-sefi-Libra-ve-onemli-Katalitik-Olay-kripto-para-cryptocurrency

İsveç’in Riksbank’ı, Facebook’un Libra projesini, dünyanın merkez bankalarını dijital dönüşüm için hazırlamaya yönlendiren “inanılmaz derecede önemli bir katalitik olay” olarak nitelendirdi.

Riksbank Valisi Stefan Ingves, 15 Ekim’de CNBC’nin Squawk Box Europe’la yaptığı röportajda şunları söyledi:

Libra maviden ortaya çıktığında ağacı sallamak inanılmaz derecede önemli bir katalitik olay oldu ve bu bizi ne yaptığımız hakkında çok düşünmeye zorladı.”

Özel ve genel, dijital ve fiziksel değil

Nakitsiz devrimin hız kazandığı bir ülkede merkez bankası başkanı olarak konuşma – işlemlerin sadece % 2’sini ve İsveç mağazalarının % 20’sinden azını içeren nakit ödemeleri kabul etti – Yine de Ingves, dijital para ile fiziksel para birimi konusuna tabi oldu daha temel mülkiyet, ihraç ve otorite sorularına.

“İşimin bir parçası, İsveç vatandaşları için kullanmaya uygun İsveç kronu adında bir mal / hizmet üretmek ve eğer teknik anlamda iyi olursam, o zaman bir sorunum yok” diye başladı. “Ama 1668’de yaptığımız gibi 20 kilo bakır para basmaya başlasaydım, yakında işimiz biterdi.”

Yine de her şey “bir biçimde veya diğerinde dijital olacak” olsa bile, Ingves şunları vurguladı:

“Eski meseleler – özel sektör parası veya kamu sektörü parası – temelde özdeştirler ve eğer tarih bize bir rehberlik sağlarsa neredeyse tüm özel sektör girişimleri er ya da geç çöktü.”

Riksbank, e-krona adı verilen ve merkez bankası kripto para biriminin (cryptocurrency) 2018’de geri döndüğünü duyurdu.

Kripto para birimi (cryptocurrency) veya Libra gibi özel sektör projelerinin aksine, CBDC, yasal ihale ve merkezi, reel paranın diğer özelliklerine sahip bir merkez bankası tarafından verilen kripto para birimidir (cryptocurrency).

Çin

Dünyadaki merkez bankalarının kanıtları, dijital dönüşüm için kaynakları bir araya toplamaktadır.

Çin, 2014 yılından bu yana kendi CBDC projesini araştırmaktadır ve Çin Halk Bankası’ndan (PBoC olarak da bilinen), resmi bir takvim belirlenmemiş olsa bile, para biriminin başlatılmaya hazır olabileceğine dair göstergeler ile araştırma yapmaktadır.

Çinli akademisyenler, Facebook’un Libra’nın açılmasının yerel düzenleyiciler arasında yoğun bir tartışmaya yol açtığını ve projenin tasarımcılarını, para biriminin geliştirilmesi ve yayınlanma sürecine daha fazla sivil toplum kuruluşu dahil etmeye teşvik ettiğini iddia etti.

Libra’nın sürmekte olan ve önemli düzenleyici engellerle karşı karşıya kalmasıyla birlikte, projenin en yüksek profilli ortaklarından bazıları – Visa, eBay, Stripe ve Mastercard – bu arada girişimden çekildiklerini açıkladı.

Bir Cevap Yazın