İsrail, Hamas’a Ait Olduğu İddia Edilen 30 Kripto Cüzdanına El Koydu!

Enes Cebe
i̇srail, hamas’a ait olduğu i̇ddia edilen 30 kripto cüzdanına el koydu!
Bitlo

Yerel kaynaklara göre İsrail Savunma Bakanlığı, borsa şirketi al-Mutahadun ile bağlantılı işletmelere ait 30 dijital cüzdana el koydu. 

İsrailli yetkililer, işletmeleri, sözde terör örgütü olarak gördükleri Hamas’ı finanse etmekle suçladı.

2021’de al-Mutahadun, İsrailli yetkililer tarafından yakın takip edilen firmalardan biriydi. Yetkililer bu konuda, şirketin yılda on milyonlarca dolarlık fon transfer ederek Hamas birliklerine ve özellikle askeri kanadına yardım ettiğini iddia ediyor. 

The Times of Israel’e göre, Savunma Bakanlığı, polis ve ordu ortak bir operasyon düzenleyerek el-Mutahadun’a ait 12 hesaptan 30 kripto para cüzdanına ele geçirdi. Kolluk kuvvetleri, el konulan dijital varlıkların on binlerce şekel değerinde olduğunu ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili olarak İsrail’in Savunma Bakanı Benny Gantz şu açıklamayı yaptı:

Terörle ve ona ekonomik köprü hattı sağlayan şirketlerle başa çıkmak için araçlarımızı genişletmeye devam ediyoruz.

Kripto para birimleri İsrail-Filistin olaylarında birkaç kez daha kullanıldı. Bu yılın başlarında, İsrail hükümeti Hamas ile bağlantılı bir firmadan 800 bin dolarlık dijital varlığa el koydu.

Filistin- İsrail Olayları

İsrail ile Filistin arasındaki gerilim son zamanlarda yatışmış görünüyor. Ancak geçen yıl iki taraf birbirine savaş ilan etmiş ve bazı olaylar yaşanmıştı. 

İsrail teknolojik olarak gelişmiş piyasa ekonomileri arasında yer alırken ve finansal istikrarına güvenirken, Filistin bu konuda birtakım sorunlarla yüzleşiyor. Geçenlerde Filistin Para Otoritesi, egemen dijital para birimini çıkarma niyetlerini açıklamıştı. Bazı uzmanlar, bu hamlenin devlete daha yüksek düzeyde bir mali bağımsızlık sağlayacağını düşünüyor. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
se, yasalara uymayan kripto şirketlerine savaş başlatıyor!

SEC, Yasalara Uymayan Kripto Şirketlerine Savaş Başlatıyor!

Sonraki Haber
usdc arzı 50 milyar doların üzerinde!

USDC Arzı 50 Milyar Doların Üzerinde!

İlgili Haberler