İspanyol Otomobil Üreticisi SEAT, Blok Zincir (Blockchain) Ürünlerini Geliştirmek için Alastria Konsorsiyumu’na Katıldı

İspanyol-Otomobil-ureticisi-SEAT-Blok-Zincir-Blockchain-urunlerini-Gelistirmek-icin-Alastria-Konsorsiyumu-Katıidi

İspanyol otomobil üreticisi SEAT, blok zincir (blockchain) bazlı ürünlerin geliştirilmesi üzerine çalışmak için Alastria konsorsiyumuna katıldı.

1950 yılında kurulan SEAT, devlete ait bir sanayi şirketi ve İspanya’nın en büyük otomobil üreticisidir. SEAT’in cirosunun 2017’de bir önceki yıla göre %11,1 oranında artarak 9,552 milyar Avro (10.878 milyar $) rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

SEAT, 70’den fazla şirket ve kuruluştan oluşan ulusal bir ağın desteklediği çok sektörlü, yarı halka açık bir konsorsiyum olan Alastria‘ya katıldı. Bunlar arasında bankalar BBVA ve Banco Santander, telekomünikasyon sağlayıcısı Telefónica, enerji şirketi Repsol ve profesyonel hizmetler şirketi Accenture gibi önemli oyuncular yer alıyor. İttifakın amacı blok zincir (blockchain) teknolojisinin ilerlemesini ve geliştirilmesini teşvik etmektir.

İşbirliğinin bir parçası olarak, SEAT mevcut zincirleme süreçlerini iyileştirmeyi ve optimize etmeyi ve tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırmayı hedefleyerek, finans alanındaki blok zincirin (blockchain) yararlarını test etmeyi planlıyor.

SEAT başkanı Luca de Meo, şirketin blok zincirleme teknolojisinin geleceğe sahip olacağı konusunda ikna olduğunu” belirtti.

Bu arada SEAT ve Telefónica, SEAT’ın İspanya’daki Martorell’de bulunan fabrikasının tedarik zinciri boyunca araç parçalarını izleyecek bir blok zincir (blockchain) ürününün konsept kanıtı üzerinde ortaklaşa çalışmaya başladılar.

Geçen ay, Amerikan otomobil imalat devi General Motors (GM), özerk araçlardan gelen verileri yönetmek için bir çözüm için bir blok zinciri patenti aldı.

Eylül ayında, Alman otomobil üreticisi Porsche AG, önümüzdeki beş yıl içinde yeni başlayanlara yaptığı yatırımları – blok zinciri ve yapay zeka (AI) odaklı olarak – artıracağını açıkladı. Yatırımlar, “müşteri deneyimi, mobilite ve dijital yaşam tarzı” ile ilişkili olan “erken ve büyüme” aşamalarını ve ayrıca blok zincir (blockchain), AI ve sanal ve artırılmış gerçeklik gibi gelecekteki teknolojileri hedef alıyor.

Bir Cevap Yazın