İslam Memiş: FED Faiz Kararı Sonrası Dolar, Altın ve Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Özlem Özbek
i̇slam memiş: fed faiz kararı sonrası dolar, altın ve kripto paralar nasıl etkilenecek? 1 34
Bitlo

Finans analizleriyle sık sık adından söz ettiren İslam Memiş, 27 Temmuz akşamı açıklanan FED faiz kararının ardından “Dolar, Altın ve Kripto Paraların” nasıl etkileneceğini değerlendirdi.

Paranfil.com’un Youtube kanalında gerçekleşen program Gözde Kılıç’ın sunumuyla başladı. İslam Memiş program boyunca 75 baz puan şeklinde açıklanan FED kararının dolar, altın ve kripto tarafına nasıl etki edeceğinden söz etti.

FED kararından sonra altın nasıl etkilendi?

Ons altının şimdi 1730 – 1780 şeklinde bir aralık belirleyeceğini söyleyen Memiş; altının ons değerinin gerçek fiyatının 2350 dolar olduğunu ekledi. Memiş altınla ilgili yorumuna şu şekilde devam etti;

“Altın manipüle edilmesiydi, bütün ülkelerde gerçek enflasyon rakamları insanlarla paylaşılsaydı, gerçek altın fiyatlarını görmek mümkün olacaktır. Yılın son aylarında altının 2300 seviyelerini test edeceğini düşünüyorum. Dram altın kısmı şu an 1020 TL direnç seviyesi gösterdi. Ağustos ayında gram altının 1000 TL altına gerilediğini görebiliriz. Ağustos ayındaki 950-100 TL arası yatırımcılar için bir fırsat olacak.

FED Kararının ardından Dolar ve Euro’da durum ne olur?

Dolar kurunun şu an için 18 seviyelerine çıkmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyleyen Memiş;

“Bugünkü ekonomik koşulları göz önüne aldığımda, yılın son çeyreğinde 20-21 TL aralığında bir yükseliş yaşanabilir. Ancak 18 seviyesinden dolar alıp, 21 lirayı beklemek bana hiç mantıklı gelmiyor. Doların karşısında önemli miktarda değer kaybetmiş Euro, gümüş, sterlinin kazancı dolardan çok daha fazla olur. Çünkü pariteler yükseldiğinde çarpı iki kazanç sağlanabilir. Dolar/TL kuru yatırımcılarına Temmuz Ağustos ayı için şu uyarıları yaptı; bu aylar tatil aylarıdır, 17-18 seviyelerinde gidip gelecektir. Yatırım amaçlı dolar almayın.”

“Euro dolar paritesi diplerde”

Memiş Euro için; hem alınması gereken bir seviyede ciddi bir şekilde manipüle edilmiş bir şekilde yoluna devam ediyor diyerek şunları ekledi;

“Dolar tarafından balon bir yükseliş varken Euro tarafından ise balon düşüş yaşanıyor. Orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurabilen yatırımcı varsa kazanç sağlayabilirler. Euro’yla ticaret yapanlar şu anda Euro’nun düşük olduğunu ancak gelecek aylarda artacağını bilmelidir.”

Kripto paralar FED kararının ardından yükselişe devam edecek mi?

24.00 dolar seviyesi Bitcoin için kritik seviyelerdendir. 24 bin dolar seviyesi kırılmayı başarırsa bir sonraki ataklarda 27 bin dolar seviyesi diyen İslam Memiş, konuya şu şekilde devam etti;

“Bitcoin’de kar satışları yaşanabilir. Ancak bu yükselişlerin devam etmeyeceği anlamına gelmiyor. Emtia fiyatları bugün ne kadar baskılanıyorsa kripto paralarda aynı şekilde baskılanıyor. Kripto paraların şu an ki gerçek değeri 90 bin dolar. İnsanlar kendilerine güvenli bir liman arıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
miss trader;

Miss Trader; “Bitcoin’in Gerçek Değeri 100-150 Bin Dolar”

Sonraki Haber
i̇ran’da kripto madenciliği yasası değişti! adsiz tasarim 52

İran’da Kripto Madenciliği Yasası Değişti!

İlgili Haberler